Anasayfa » Genel » Kadın Cinselliği İle İlgili Soru ve Cevaplar

Kadın Cinselliği İle İlgili Soru ve Cevaplar

Kadında Cinsel Sağlık Islanma (Kayganlaşma) Nedir?

Hazne girişi etrafında ilişki sırasında hazne girişinin kayganlığını sağlayan salgı bezleri bulunur. Cinsel uyarılma ile salgı bezleri çalışmaya başlarlar. Erkeklerde cinsel uyarılmanın en önemli belirtisi sertleşmedir.Kadınlarda ise hazne girişinin ıslanmasıdır.

Vaginismus Nedir?

Vaginismus ,hazne çevresini saran kasların istemsiz olarak kasılması sonucu cinsel ilişkinin imkansız hale gelmesidir.Bu durum ,sıklıkla aile ve sosyal çevre tarafından baskılayıcı cinsel yetiştirme sonucu cinselliğin kötü,yanlış bir şey olduğuna veya ilişki sırasında çok acı duyacaklarına inanan kadınların korunma dürtüsü ile hazne girişindeki kasları kasması sonucu oluşur.

Yapılması gereken ilk şey zorlayıcı hareketlerden kaçınmaktır. Hemen telaşa kapılmamak, birkaç gün ilişkiye ara vermek, bu arada kadını rahatlatmak, yaşanacakların evli çiftler arasında doğal olduğunu,ayıp olmadığını ve ona bedensel olarak zarar vermeyeceğini anlatmak yaralı olabilir. Eğer sonraki denemelerde de aynı sorunla karşılaşılırsa eşlerin birlikte bir Kadın Hastalıkları ve Doğum veya Psikiyatri uzmanına başvurmaları gerekir.

Kadınlar elle doyum (Mastürbasyon) yapar mı?

Evet. Mastürbasyon, insanın kendi kendini cinsel doyuma ulaştırmasıdır. Normal ve doğal bir şekilde cinsel sıkıntının atılmasında her yaştaki kadın ve erkekler için yardımcıdır. Mastürbasyonun kadınlara fiziksel veya duygusal bir zararı yoktur. Kadınlarda erkeklerdeki gibi boşalma olur mu? Kadınlarda da erkeklerdeki gibi orgazm olur. Ancak, sıvı boşalması olmaz.

Sağlığına dikkat eden bir bayan kişisel temizliği ile ilgili neler yapar?

Mikropların kolayca üremelerini önlemek için dış üreme organlarını temiz ve kuru tutar. İç çamaşırını her gün değiştirir. Mümkünse günlük ped kullanmalı. Akıntısı varsa 4-6 saate bir pedi değiştirir. Haznenin kendini koruyan yapısını bozmamak için haznenin içini hiçbir zaman yıkamaz. Tuvalet sonrası temizlik yaparken önce üreme organının, sonra makatın temizliğini yapar. Böylece dışkıdaki mikropların hazneye ve idrar kanalına bulaşması önlenmiş olur.

Cinsel ilişki sırasında nelere dikkat edilir?

Cinsel ilişki kadın ve erkeğin birlikte yaşadıkları en özel anlardır, zorlayıcı davranmamak gerekir. Tam hazır olmadan (yeterli kayganlık oluşmadan) ilişkiye başlanmamalıdır. Böylece hazne tahriş olmaz. Özellikle ilişki sonrasında ve diğer tüm zamanlarda idrar yapma ihtiyacı ortaya çıktığında hemen yapılmalıdır.

Bir bayan ne zaman doktora gitmelidir?

Düzensiz ve pıhtılı kanama, adet gecikmesi, kötü kokulu akıntı, kaşıntı gibi sorunu olduğunda hiç ertelemeden muayene olmalıdır. Hiçbir sorunu olmasa bile yılda en az 1 kez muayene olmalıdır.

Adet kanaması döneminde cinsel ilişkide bulunmak doğrumudur?

Bazı kadınlarda adet öncesi dönemde ve adet sırasında hormonların etkisiyle gerginlik, sinirlilik, ağrılı kanama olabilir. Adet kanaması ve lohusalık (doğum sonrası 42 gün) döneminde cinsel ilişkide bulunmak sakıncalar taşıyabilir. Hem kadının ruhsal durumu hem de enfeksiyonlar açısından ilişki ertelenmelidir. Adet dönemi sırasında banyo yapmanın hiçbir sakıncası yoktur, ayakta banyo tercih edilmelidir (kanama miktarını etkilemez).

Kendi Kendine Meme Muayenesi Nedir?

Meme hastalıklarının erken tanısında kadının düzenli aralıklarla kendi memesini muayene etmesi büyük önem taşır. Meme muayenesi için en uygun zaman adet gören kadın için adetinin bitiminden sonraki ikinci ya da üçüncü gündür. Kadın, her iki memesinin her bölgesini göğüs kafesi üzerine parmaklarıyla baskı uygulayarak kontrol eder. Sonra koltuk altları için de aynı işlemi yapar. Dikkatini çeken en küçük bir kitle varlığında vakit geçirmeden uzman bir doktora muayene olmalıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Psikolojik danışma hizmetleri içinde çocuk bakıcı seçmekte ailelere verilen desteklerden biridir.Peki çocuk bakıcısı nasıl seçmelisiniz. …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum