Anasayfa » Psikoloji » Nöropsikoloji » Kabus Görmeninde Olumlu Yanları Var

Kabus Görmeninde Olumlu Yanları Var

Herkes mutlaka yaşamıştır. Panik içinde uyanana dek rüyanızda kovalanmak, vurulmak veya gerçekten korkunç bir şeyle yüzleşmek bazı geceleri oldukça sıkıntılı hale sokar. Kimse bu tarz şiddet ya da korku dolu rüyalar görmekten hoşlanmaz ama bu gece görüşlerinin, zihinsel sağlığınız için oldukça faydası var.

Kötü Rüyaların Faydası

New York Magazine’de yayınlanan ‘kötü rüyaların iyi tarafı’ adlı bir araştırma, kötü rüyaların, uyanık zamanlarda şikayetçi olduğumuz stres ve kaygılardan kurtulmak için duygusal bir gevşeme gibi hizmet verdiğini ortaya koydu.

Uyanık olduğunuzda sizi en çok ilgilendiren şeyler, uyku sırasında da kafanızı karıştırmaya devam ediyor.Bilinçsiz beyin, soyut korkuları alıyor ve kabuslar şeklinde hikayelere dönüştürüyor.

Neden Kabus Görürüz

Kabuslar, aslında bir korkuyu alır ve bir anıya dönüştürür. Bunun şöyle bir faydası var; anılar geçmişte yaşananları temsil ettiği için zihnin bunlarla başa çıkması, gerçek hayattaki anlaşılması güç endişelerle başa çıkmasından daha kolaydır.

Yani ara sıra kabus gören yüzde 8 oranındaki yetişkinler arasındaysanız, çok endişelenmeyin! Çünkü bu,beyninizin korkularınızı arkada bırakma yollarından biridir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum