Anasayfa » Psikoloji » Sağlık Psikolojisi » İyimserlik Hayatınızı Olumlu Etkiliyor

İyimserlik Hayatınızı Olumlu Etkiliyor

İyimserlik sağlığınız için birçok olumlu seçeneği içinde barındırmakta ve sağlığınıza iyi gelmektedir.Peki iyimserlik hayatınıza ne katar, sizi nasıl olumlu yönde etkiler ? 

Uzun Yaşamayı Sağlar

Pozitif insanların immün sistemi kuvvetlenir ve stres seviyeleriyle başa çıkmak onlar için daha kolaydır. Bu nedenlerden dolayı, pozitif düşünce tarzına sahip olan insanlar daha uzun yaşarlar. Optimist insanların depresyona yakalanma ihtimalleri de daha düşüktür, egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi alışkanlıkları daha çok uygularlar.

Bağışıklığı Güçlendirir

Pozitif bakış açısına sahip olmak immün sistemi güçlendirir. Araştırmalar da bunu kanıtlamıştır. Optimistik hastaların daha hızlı iyileştikleri de bilinmektedir.

Depresyonu Önler

Optimist insanların depresyona yakalanma ihtimallerinin daha düşük olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır.Pozitif düşünce, pozitif duyguları tetikler. Optimistler endişe hissinden uzaktırlar ve umutlarını zor anlarda bile kaybetmezler.

Stresi Azaltır

Optimist olmak stresle başa çıkmanızı da kolaylaştırır. Araştırmalar, pozitif bakış açısına sahip olan insanların strese neden olan kortisol hormonunu daha az salgıladıklarını göstermiştir.

İyileştirir

Pozitif olmak, bizi sarsan durumlardan sıyrılmayı ve bu kötü hissi üzerimizden atmayı kolaylaştırır. Pozitif insanlar üzüntülerinden daha çabuk kurtulurlar ve problemleri daha çabuk çözebilirler.

Özgüveni Arttırır

Pozitif bakış açısına sahip olmak kendinize olan güveninizi de arttırır. İyimser insanlar, hem başkalarının içindeki hem de kendilerindeki iyi şeyleri görürler ve bu nedenle daha mutlu, neşeli ve güvenli insanlardır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Burun Tıkanıklığı Öğrenme Güçlüğüne Neden Oluyor

Çocuklarda uzun süren burun tıkanıklıklarının ciddiye alınması gerektiği konusunda anne babaları uyaran Kulak Burun Boğaz …

Yorum Var

  1. Gürkan

    İyimser olamıyorum ben ama

Ne düşündüğünü merak ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: