Anasayfa » Psikoloji » İş & Kariyer Psikolojisi » İşyerinde Vücut Dilinin Yedi Kusurlu Hareketi

İşyerinde Vücut Dilinin Yedi Kusurlu Hareketi

Vücut dili çok önemli olmakla beraber özellikle işyerlerinde çalışanların karşılarındaki kişilere vedikleri olumlu yada olumsuz mesajları direkt aktarmalarını sağlayabilmektedir.İşyerinde vücut dilinizin kusurlu hareketleri şu şekilde ifade edilebilir.

Göz Kontağını Abartma

Göz kontağı karşınızdakini dinlediğinizi göstermek açısından önemlidir. Ancak konuyu abartıp “dik dik bakma” evresine geçerseniz agresif bir kişilik olarak algılanabilirsiniz.

Eğik Duruş

Bir iş arkadaşınızla konuşurken eğilip bükülmekten kaçının ve dik, karakterli bir duruş sergileyin. Özellikle müdürünüzle konuşurken dik oturun.  Aksi takdirde karşınızdaki sizin sıkıldığınızı düşünür ve ciddiyetinizi kaybedersiniz. Yine masanızda otururken esneme, masaya yatma gibi hareketler pek hoş karşılanmayacaktır.

Yerinde Duramama

Heykel gibi donuk durmanızı önermiyoruz ancak tam tersi şekilde kıpır kıpır da olmamalısınız. Sadece yeteri ölçüde el ve vücut hareketi kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kendine güvensiz, huzursuz ve gergin bir tablo çizersiniz.

Omuz Silkme

Omuz silkme, söylediğiniz şeye güvenmediğinizin bir göstergesidir. Şüpheci olduğumuzda omuz silkmeye meylederiz. Bu nedenle omuzlarınız dik ve yerlerinde durmalı.

Tırnakları Yeme

Ofiste tırnaklarınızı yemekten vazgeçin. Tüm karizmanızı 2 saniyede yok edecek bir hareket varsa o da tırnak yemektir.

Kaş Çatma

Sürekli kaşları çatık gezdiğinizin farkında olmayabilirsiniz ancak alışkanlık haline geldiğinde bu huydan kurtulmak zor olabilir. Sabit ve yumuşak bir yüz ifadesi takınmaya çalışın.

Yakın Temas

Elinizi kolunuzu sürekli konuştuğunuz kişiye dokunmak için kullanmayın. Yüzünüzü nefesinizi hissettirecek kadar yaklaştırmayın. Profesyonel yaşamda her zaman belirli bir mesafede iletişim kurmaya özen gösterin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sağlıklı Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalıdır

Dünyaca ünlü Bebek Gelişimi Uzmanı Heidi Murkoff, sağlıklı bebek gelişimi konusundaki tecrübelerini tüm annelere yol …

Ne düşündüğünü merak ediyorum