Anasayfa » Psikoloji » İş & Kariyer Psikolojisi » İstediğiniz İşi Almanızı Sağlayacak Taktikler

İstediğiniz İşi Almanızı Sağlayacak Taktikler

Hayatımızın belkide en stresli dönemleri işsiz kaldığımız ve iş aradığımız dönemlerdir.İş bulmanın oldukça stresli ve kolay bir süreç olmadığını biliyoruz. Bu süreci en doğru şekilde geçirmek ve işi almanıza destek olacak 4 taktiği sizler için yazdık. İşte iş görüşmesinde işi almanızı sağlayacak taktikler.

İş görüşmesi maillerine verdiğiniz cevaplar önemli

Uzun süredir cevap beklenen şirketten iş görüşmesi için davet maili geldiğinde kuşkusuz hemen herkes çok sevinir. Ancak bu tip maillere geri dönüş yapıldığında kullanılan gülücük ve diğer yüz ifadeleri işverenler tarafından olumsuz karşılanabiliyor. Geri dönüş mailinde noktalama işaretlerine dikkat edin, iş görüşmesi için ne kadar heyecanlı ve istekli olduğunuzu sade bir dille ifade etmeyi unutmayın.

Sosyal medya hesaplarını doğru kullanın

İşverenlerin en az CV’ler kadar yakından takip ettikleri bir diğer önemli kriter ise pozisyona başvuran kişilerin sosyal medya hesapları. İşe başvuranların Facebook profil fotoğraflarından Twitter’da paylaştıkları postlara kadar pek çok şey artık yakından takip ediliyor. Pek çok kişinin Facebook profili kitli olsa da Twitter paylaşımları kişiyi ele veriyor.

Sosyal medyayı verimli ve en kaliteli şekilde kullanmak için kendi adınıza blog açabilir ve işinizle alakalı yazılarınızı buraya kaydedebilirsiniz. İşverenler, blogunuzu incelediğinde sizinle ilgili daha çok şey öğrenmiş olacak ve görüşme öncesi bir puan daha kazanmış olacaksınız.

İş bulma sitelerine güvenmeyin

Günümüzde pek çok kişi artık iş bulma siteleri sayesinde şirketlerin açık pozisyonlarına başvurabiliyor. Ancak verilen tüm ilanlardaki pozisyonların boş olmadığı da bir gerçek. Verilen ilanların incelenmesi şirketi tanımak ve genellikle aranan kriterleri gözden geçirmek için iş arayanlara büyük bir fırsat sunuyor.

İş görüşmesinden başarıyla ayrılan adaylar, genellikle şirketi daha önceden tanımış ve ihtiyaçlara cevap verecek nitelikleri kendinde barındırmış kişilerden oluşuyor. Başvuracağınız şirkete bir arkadaşınız ya da yakınınız aracılığıyla gittiğinizde bu kuralı göz önünde bulundurursanız, görüşmeyi başarıyla sonlandırmış olursunuz.

6 saniye kuralını unutmayın

2012 yılında yapılan bir araştırmada CV’lerin değerlendirmeye alınması için incelenme süresinin yalnızca 6 saniye sürdüğü belirlendi. Yani İK ya da işverenler pozisyona başvuranların CV’lerine genel bir bakış atıyor ve o anda olumlu ya da olumsuz olarak değerlendiriyorlar. Bu sebeple CV’lerde bazı detaylar oldukça önem taşıyor. Örneğin, ters kronolojik sırayla biçimlendirilmiş özgeçmişler en iyileri olarak değerlendiriliyor. Yani en son çalıştığınız şirketten başlayarak ilk çalıştığınız yere kadar olan listeyi bu şekilde yazmak oldukça önemli. Ayrıca objektiflik, işe uygun olduğunuzu gösteren kriterler ve özellikleriniz İK ve işverenler tarafından önemli görülen detaylardan bazıları.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

CV’nizde Bu Kelimeleri Asla Kullanmayın

ABD’de yapılan bir araştırma, özgeçmiş hazırlarken klişe sözcüklerden uzak durmanın gerekliliğine değiniyor. Özgeçmişinizde bu sözcükleri …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum