Anasayfa » Psikoloji » İş & Kariyer Psikolojisi » İşiniz Hayatınızı Baskı Altına Almasın

İşiniz Hayatınızı Baskı Altına Almasın

İş-yaşam dengesini doğru ayarlamanın ilk adımı karman çorman olan yapılacaklar listenize çalışmayacağınız saatleri eklemekle başlar. Kulağa çılgınca geldiğini biliyoruz ama sürekli çalışıp kendine vakit ayıramayan biriyseniz yapmanız gereken şey kendinizi huzurlu anlar yaşamaya zorlamak olacaktır.

Yemeğinizi ofiste yiyeceğinize dışarıda yemeye çalışın. 15 dakikalık bir yürüyüş bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Evde yemeğe oturmadan önce kendinize 15-20 dakika ayırın. Hiçbir şey yapmayın, temizlik yapmayın, çocuklara bağırmayın, ayaklarınızı uzatıp öylece oturun.

Hafta sonları kendinize bir gün ve yapmak istediğiniz bir şey seçin. Bu kitap okumak, film izlemek, bir arkadaşınızı davet etmek ya da yürüyüşe çıkmak olabilir. Bu arada amaç bunun programınızda olması ve gerçekleşmesi.

Yapılacaklar listenizi değiştirin

Yapılacak ne kadar çok şeyde olsa, hepsinden kurtulmak, bunu yaparken aklınızı kaçırmak istemediğinizi biliyoruz ama artık bir gerçeklik kontrolü yapmanın vakti geldi. Elinize bir kalem alın ve listenizdeki temizliği yapmaya hazır olun.

Ama nasıl? Haftalık işlerinizi yapmak istediğiniz ve yapmak zorunda olduğunuz şeyler olarak ikiye ayırın. Yapmak zorunda olduğunuz şeyler kesin olarak yapacağınız şeyler olacaktır (iş toplantısı, müşteri ile görüşme vs.), yapmak istediğiniz şeyler ise genelde birine yardım etmek ya da bunun gibi şeyler olacaktır, bu ne kadar hoşça bir davranış olsa da uykuya, yemeğe ve huzura ihtiyacınız olduğunu unutmayın! Bu tarz ekstralardan kurtulup kendinize biraz alan yaratın.

Hareket etmeye çalışın

Spor, yoga ya da yürüyüş yapmak fiziksel ve zihinsel açıdan sizin için çok önemlidir. Zamanınız kısıtlı olsa bile kendinize hareket etmek için zaman ayırın. Hareket etmek sizin için bir öncelik olmalı! Bu sayede stresinizi azaltıp enerjinizi arttırabileceksiniz.

Küçük aralar verin

İş-yaşam dengesini ayarlamak demek uzun saatler boyunca aralar vermek anlamına gelmez. Kendinizi daha iyi hissetmek ve stresinizi atmak için küçük aralar verebilirsiniz. Masanızdan kalkıp 5 dakika boyunca esneme hareketleri yapın, bir meslektaşınızın masasına kadar yürüyün(e-posta yazacağınıza) ya da yakınlardaki bir kafeye gidip kendinize bir kahve molası verin.

Evinize iş getirmeyin

Eve vardığınız zaman çalışmak daha cezbedici görebilir, bunu hepimiz yapıyoruz ama bu doğru olduğu anlamına gelmez. İşiniz başınızdan aşkınsa eve iş getirmek sizi daha da mutsuz edecektir. Eve geldiğinizde mutlaka e-postalarınızı kontrol etmek zorundaysanız kendinize bir zaman limiti koyun. Yemekten önce/sonra kendinize yarım saatlik bir limit koyun, bu esnada e-postalarınızı kontrol edin ve süre dolduktan sonra eşiniz ya da sevgilinizden Blackberry’nizi saklamasını talep edin! Bu boş vakitlere ihtiyacınız var ancak bu vakitleri yaratabilecek tek kişi olduğunuzu unutmayın.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Stresle Nasıl Başaçıkabilirsiniz ?

Stres, günlük yaşamda karşılaşılan olayların, insan ilişkilerindeki baskının sonucu hissedilen sıkıntı ya da zorlanma durumu …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum