Anasayfa » Psikoloji » İş & Kariyer Psikolojisi » İş Yerinde Mutlu Olabilmenin Yolları

İş Yerinde Mutlu Olabilmenin Yolları

Çalışma ortamınız bazen evinizden çok zaman geçirdiğiniz bir yer olabildiği gibi hayatınıza etkisi de bir o kadar çok olabilmektedir. Peki çalışma ortamında nasıl daha mutlu olabilirsiniz.İşte detaylar…

Kendinizi evdeki gibi rahat hissedin

Şu anda evde olmadığınızın farkındayız ve iş yeri, insanın iyi bir şekilde çalışmasının gerektiği bir yerdir. Evinizde size rahatlık hissi uyandıran birkaç şeyi iş yerinize getirmek, gününüzün daha mutlu geçmesini sağlayabilir. Daha sıcak bir ortam yaratmak sizin daha verimli olmaya itecektir. Evinizden getirebileceğiniz bazı eşyalar :

Çiçeklerle süslenmiş bir vazo

Soğuk günlerde giymeyi sevdiğiniz bir kazak

Arkadaşlarınızın, ailenizin ya da evcil hayvanınızın resimleri

Sizi güldüren hatıralar

Renkli ofis aksesuarları

Ara verip dışarı çıkın

Basit olduğu kadar da önemli olan bir detay.  Eğer işyerinizde kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız arada sırada mutlaka ufak aralar vermelisiniz. Yoğun iş temposu sırasında durup işinizi bölmek istemediğinizi gayet iyi anlıyoruz fakat çıkıp temiz hava almak gerçekten size iyi gelecektir. Dışarı çıkıp kısa bir yürüyüş yapmak vücudunuzdaki kan akışını hızlandırıp sizi kendinize getirecektir. Eğer dışarı çıkamıyorsanız binanın içinde dolanmayı ya da birkaç merdiven inip çıkmayı deneyebilirsiniz.

Yanınıza atıştırmak için bir şeyler alın

İş yerinizdeki kafeterya gayet güzel ve yeterli olabilir ama masanızda atıştıracak bir şeylerin olması sizin için daha iyi olacaktır. Hepimiz biliyoruz ki acıktığımızda yemek dışında pek bir şey düşünmeyiz bu da ruh halimize kötü bir etki yaratacaktır. Birçok insan için acıkmak, gergin ve sinirli olmakla eşdeğerlidir bu yüzden masanızda atıştırmalık bir şeyler bulundurarak kendinize ve çevrenizdekilere bir iyilik yapın. Atıştırmalık olarak ufak çikolataları, bisküvileri ve az yağlı yoğurtları tavsiye ediyoruz.

Not: Masanızda her daim bir şişe su bulunsun. Susuz kalmak aç kalmak kadar ciddi bir sorun!

Düzenli olun

Düzenli bir masa mutlu bir masadır. Bu yüzden masanızdaki dağınıklığı ortadan kaldırın. Kâğıtlar ve evraklar masanızın üzerinde birikmeye başladıysa onları yok etmenin vakti gelmiş demektir. Masanız dağınık ve düzensiz olmaya başladığı zaman emin olun ki dikkatiniz dağılacaktır. Uzun zamandır masanızda duran ve işe yaramayan şeylerden hemen kurtulun(geçmiş dönemlere ait kâğıtlar, çalışmayan kalemler vs.).  Gereksiz eşyalarınızdan kurtulduğunuzda masanızı işinize yarayacak güzel eşyalarla(mendil kutusu, kalemlik, kitaplık, vs.) donatın ve canlı renkler kullanmaya çalışın!

İnsanlarla yüz yüze görüşün

Günümüz teknolojileri sayesinde insanlarla elektronik ortamlarda rahatça görüşebiliyoruz. Bu bize ne kadar faydalı görünsede aslında birçok kötü etkisi var. Sürekli olarak e-posta ya da SMS atmak insanlar arasındaki iletişimi zayıflatmaktadır. İşyerinden bir kimseye e-posta atacağınıza kalkıp masasına kadar gidin. Asistanınıza bir mesaj atacağınıza kahve içmeye vakti olup olmadığını sorun ve söylemek istediklerinizi ona kahvenizi içerken söyleyin. İşyerinizdeki arkadaşlarınızla daha çok vakit geçirmek ruh halinize olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Eğlenceli bir sohbetin ardından işe koyulmak sizin için çok daha keyifli olacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İş Hayatında Beden Dili Sözcüklerden Daha Önemli

Genellikle diğer insanlarla karşılaşıldığında veya onlarla iletişim kurarken sadece söylenene veya görülene dikkat edilse de …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum