Anasayfa / Psikoloji / İş & Kariyer Psikolojisi / İş Yerinde Motivasyonunuzu Arttırmanın Yolları
İş Yerinde Motivasyonunuzu Arttırmanın Yolları

İş Yerinde Motivasyonunuzu Arttırmanın Yolları

Her profesyonel gibi siz de zamanla yarışıyorsunuz. Organizasyonlar, randevular, toplantılar derken zaman sürekli akıp gidiyor. İşte bir konuya odaklanmak ve bölünmemeyi sağlamak için yapmanız gerekenler…

Masanızı temiz tutun

Dağınık çalışma masası odaklanmanıza engel olur. Çevrenizdeki dağınıklık ve bekleyen işler paniklemenize neden olur. Bunun için masanızın üzerini hep toplu olarak tutun. Zaman zaman masa temizliğine vakit ayırın.

E-postanızı ve telefonunuzu kapatın

Telefonunuzu uçak moduna alın. Telefonunuzu kapattığınız anda mailler gelmeye başlayacaktır. Ardı ardına gelecek mailler yine odaklanmanıza engel olacaktır. Ya mailinize bakmayın ya da gmail kullanıyorsanız, duraklatma fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Böylece kimse size ulaşamayacak ve sizi odaklandığınız işten koparamayacaktır.

Ertesi gün yapılacak işlerin listesini çıkarın

Günü daha iyi ve ekonomik kullanmak için mutlaka ertesi gün içinde yapacağınız işlerin listeleyin. Hem zamanı daha iyi değerlendirmenize yardımcı olacaktır, hem de yapılacak işleri unutmayarak, gereksiz zaman kaybetmemiş olacaksınız.

Önceliklerinizi iyi belirleyin

Yapılacak iş listesinde bazı işler yüksek öncelikli, bazı işler ise düşük önceliklidir. Listenizde bulunan düşük öncelikle işleri çıkarın. Listeyi hafifletmek size iyi gelecektir. Hem listeniz kabarık görünmeyecektir, hem de odağınızı daha iyi sağlamanıza yardımcı olacaktır. Uzun vadede düşük öncelikle işlerinize tekrar bakabilirsiniz.

Rutin işlerinize kısa vakit ayırın

Rutin hergün yapılan işler bir süre sonra zevksiz ve sevimsiz gelir. Bu isteksizlik sizing motivasyonunuzu bozar. Rutin işlerinize fazla vakit ayırmamaya çalışın. Kısa süreler ayırırsanız, daha severek ve şevkle yaparsınız. Bunun için rutin işlerine 15 dakikadan daha fazla vakit ayırmayın.

İşlerin arasında mola verin

Bir işi bitirdiniz ve yenisine başlayacaksınız. Bunun için zihninizi temizlemek için mutlaka mola verin. 10 dakika mola vermek size çok zaman kazandıracaktır. Çünkü zihinsel olarak yeni işe başlamak için bu süreye ihtiyacınız vardır. Molanın ardından yeni işe başlamak kolay olacak ve odaklanmanızı sağlayabileceksiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İyi Bir Kariyerin Temeli İyi Bir İletişimden Geçmektedir

İyi bir üniversite diploması sizi hayalinizdeki kurumunun kapısından içeri sokabilir. Ancak asıl mesele içeri girdikten …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir