Anasayfa / Psikoloji / İş & Kariyer Psikolojisi / İş Hayatında Başarının Sırrı, “Kendiniz Olabilmek”

İş Hayatında Başarının Sırrı, “Kendiniz Olabilmek”

İş ve özel yaşamınızda başarılı olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken kendiniz olmak ve böyle davranmaktır.

İşyeri, kariyer basamaklarını tırmanmaya çalışan genç kadınlar için kimi zaman korkutucu olabilir. O kadar insanın içerisinden sesini duyurma, kurum içerisinde farkını ortaya koyma çabası yorucudur. Fakat bir kadının karşılaşacağı en büyük sorun da yine kendisidir.

Birçok yetenekli ve başarılı genç kadın, bu yolda en çok özgüven eksikliği sorunu yaşar. Bu sorunu bastırmak için olmadıkları gibi davranırlar ve bu da eninde sonunda ortaya çıkar. İşte size iş yerinizde özgüven eksikliğinizi ortadan kaldırabilecek üç öneri:

Muhaliflerin sizi etkilemesine izin vermeyin

Sürekli sizi eleştirenlere kulak asmayın. Bu sizi daha çekingen ve içine dönük biri yapar. Eğer hakkınızdaki gerçek düşünceleri duymak istiyorsanız, bunu güvendiğiniz bir iş arkadaşınıza sorun. Ondan kendi özel yeteneklerinizi sıralamasını isteyin ve onu dikkatlice dinleyin.

Sıradan bile olsa, geçmişinizle gurur duyun

Eğer yüksek hedefleri olan ve başarılı biriyseniz, prestijli üniversitelerden gelen iş arkadaşlarınızın olma ihtimali çok yüksek. Aileniz, arkadaşlarınız ve yaşadığınız çevre, sizi siz yapan faktörler. Geçmişinizden utanmayın ve diğer iş arkadaşlarınız gibi olmaya çalışmayın. Eşsiz kişiliğiniz, sizi kalabalıklar arasından sıyıran özelliğiniz olsun.

Cinsiyetin önemli olduğunu unutmayın ve bu sizi güçlü kılsın

Özgüven eksikliği yaşayan kadınların temel konusu, erkeklerin dünyasında kadın olmak. Kadınların erkeklere kendilerini kanıtlayabilmeleri için daha çok çalışmaları gerekiyor. Başkaları tarafından onaylanmanız gerekmiyor. Siz kendinizdeki değeri gördüğünüz sürece başarılı olursunuz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İşinizi Sevebilmenin 5 Pratik Yolu

Aynı insanlara hangisinin duygusal olduğunu sorsak muhtemelen kimseden ses çıkmayacaktır. Bu, iş yaşamında ‘stresli olma’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir