Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / İntiharla İlgili Okullardaki Rehber Öğretmenler Neler Yapabilirler?

İntiharla İlgili Okullardaki Rehber Öğretmenler Neler Yapabilirler?

Okullarımızda yaşanan intihar olayları; ailelerde, öğretmenlerde ve toplumda derin üzüntüye neden olmaktadır.Olaylar medya tarafından abartılı, dramatik bazı durumlarda da özendirici biçimde aktarılıyor,oysa intiharın medyadaki sunumu ailelere, öğretmenlere ve topluma rehberlik edecek şekilde olmalıdır.

Okullarda ki intihar olaylarından sonra okul idaresi ve rehber öğretmen sorumlu tutulmaktadır. Fakat okulun koşulları, işleyişi, yapısı, öğrenci sayısı önemsenmeksizin yalnızca okul idaresine ve rehber öğretmene yüklenilmesi son derece yanlıştır.

İntihar, rehber öğretmenin çalışma alanındaki en önemli konulardan birisidir. Rehber öğretmen okul sistemi içindeki görev ve sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Rehber öğretmenin okullarda yerine getirmesi gereken en önemli görev olay meydana gelmeden önce (koruyucu yaklaşım) önlemini almaktır.

Rehber öğretmenin okuldaki her örenciyi intihar riskini değerlendirecek kadar tanıyamayacağı bir gerçektir. Aile, öğretmen, öğrenci ve rehber öğretmenin sıkı bir işbirliği içinde olması başlı başına koruyucu bir yaklaşımdır.

Büyük öğrenci grubuyla çalışan rehber öğretmen öncelikle kendisini geliştirip, okuldaki diğer personeli ve aileleri intihar konusunda bilgilendirirse, kendine okul içinde büyük bir destek grubu sağlamış olur.

Tüm okullarda kriz müdahale ekibinin oluşturulması gerekir

Okul personeli ve rehber öğretmen okul dışındaki kaynaklarla (meslek örgütü, hastane, üniversite) sıkı iletişim içinde olmalı, gerektiğinde onlardan yardım alabilmelidir.

Öğretmen ya da veli çocuğun intihar girişiminde bulunacağına dair ipucu edinmişse mutlaka rehber öğretmene veya bir uzmana bildirmelidir.

Rehber öğretmen aileyi bilgilendirerek, çocuğu bir psikiyatriste mutlaka götürmelerini sağlanmalıdır. Rehber öğretmeninde psikiyatristle işbirliği içinde olması olayın daha çabuk çözüme kavuşmasına fayda sağlayacaktır.

Okuldaki psikolojik danışman çocuğu değerlendirmeye almalı, olayın arka planını araştırmalı, ne derece intihar riski olduğunu belirlemek için aile bireyleri ve öğrenciyle görüşmelidir. Anne babaların bu konuda duyarlı oldukları kadar açık olmaları da çok önemlidir.

Okul dışı yardıma ek olarak psikolojik danışman, intihar etmeyi düşünen çocuktan, kendisine zarar vermeme konusunda anlaşmaya vararak ?intihar etmeyeceğim? kontratı imzalamasını isteyebilir.

Öğrenciye yardımcı olabilmek, ondan gelen yardım çağrısını duyabilmek için bir çift gözden fazlasına gereksinim vardır. Bir insanı daha kaybetmeden kolları sıvayalım.

Veliler Nasıl Yardımcı Olabilir?

Çocuğunuzun intihara eğilimli olduğu inancındaysanız hemen bir uzmandan yardım istemelisiniz. Yardıma ihtiyaç duyduğunuz da her yer kapalıysa bir hastanenin acil servisine başvurunuz.

Çocuğunuzda belirsiz intihar eğilimleri varsa ve bu konuda emin değilseniz, ona doğrudan hayatına son vermeyi düşünüp düşünmediğini sorabilirsiniz.İntiharla ilgili konuşmak aklına intihar düşünceleri sokmak değildir.

Tersine neler hissetinin farkında olduğunuzu ve yardım etmek istediğinizi fark etmesini sağlayabilir.Bu konuda fikirlerini sormak, yalnız olmadığını,yardım edecek birinin olduğunu bilmesini de sağlayacaktır.Çocuğunuzun dinlemek ve sorunlarını anlamaya çalışmak çok çok önemlidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocukların Maruz Kaldığı Zorbalık Türleri

Zorbalık türleri doğrudan zorbalık ve dolaylı zorbalık olarak sınıflanmaktadır. Doğrudan zorbalık fiziksel ve sözel saldırı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir