Anasayfa » Klinik Psikoloji » İntihar Riskini Teşhis Eden Kan Testi Bulundu

İntihar Riskini Teşhis Eden Kan Testi Bulundu

İntihar riskini tespit eden kan testini bulan araştırmacılar intiharın insanlığın başına bela olmuş önemli bir sorun olduğunu ifade etmektedirler. Bu çalışmayı yapılan bilim insanlarına göre kişilerin hayatlarına son vermelerine neden olan durumu önceden tespit etmek ve intiharı önlemek mümkün. 

İntihar Riskini Teşhis Eden Kan Testi Bulundu

Bilim insanları insan davranışını anlamak için yıllardır bir çok araştırma yapıyor. Özellikle intihar psikolojisindeki mental durumun anlaşılmasının da bir çok intihar vakasını engelleyeceği düşünülüyor. Bu şekilde düşünen bir grup raştırmacı da Indiana Üniversitesi’nde hastanın sadece kanından, intihar eğilimi gösteren spesifik biyo işaretleri tespit edebilecek bir test geliştirdiler. Molecular Psychiatry dergisinde yayımlanan bu araştırma geliştirilen bu testin intihar olaylarını engelleyeceğini ifade ediyorlar.

Her Yıl 260 000 Kişi İntihar Ediyor

Dünyada her yıl 260 000 kişi intihar ediyor. Sadece ABD’de bu rakam her yıl 40,000 kişi. Bu araştırmayı yapan araştırmacılar ise bu durumun engellenebileceğini ifade ediyorlar. Hatta mental durumu intihar eğilimi gösteren kişilerin ne zaman intihar teşebbüsünde bulunacağını bilmek pek mümkün değil. Bu nedenle araştırmacılar intihar olasılığı yüksek hastalardaki hem biyolojik hem de kendi kendini raporlayan indikatörleri araştırdı. Araştırmacılar zihinsel bozukluklara sahip 217 erkek katılımcıyı analiz ederek, 37 ‘sinde giderek artan intihar olasılığı olduğunu gözlemledi. 26 erkeğin kanında bulunan biyo işaretlerin intihara en müsait olduğu gözlendi. Araştırmacılar kan testinin % 92 doğru olduğunu buldu. Ayrıca bir anket uygulaması geliştirerek, biyo işaretlerin daha doğru sonuçlar vermesi sağlandı. Erkekler üzerinde yapılan bu çalışma, kadınlar üzerinde de yapılmaya başlandı. Başlangıç sonuçlarının umut verici olduğu belirtildi.

İntihar Riski %92 Tespit Edilecek

Bu araştırma sonuçlarına göre belki de çok kısa bir süre sonra bir çok intihar riski önceden tespit edilecek ve bir çok hayat kurtarılabilecek. Araştırmanın geliştirilmesi bekleniyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Okulu Sevmemek Genlerimiz de mi Var?

Okulu sevmemek genlerimizden mi kaynaklanıyor. Bu soruya sizin adınıza cevap vermek için bazı uzmanlar bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum