Anasayfa / Psikiyatri / İntihar Riski Altında Olan Kişilerin Özellikleri

İntihar Riski Altında Olan Kişilerin Özellikleri

Modern çağın insanı çözümlerin tükendiğini hissettiğinde intiharı çözüm gibi görebiliyor. Özellikle psikiyatrik rahatsızlıklarda yaşanılan sıkıntının dayanılmaz olduğu an kaçış gibi ortaya çıkabilen intihar girişimine dikkat etmek gerekir. Her ne kadar bir çok girişim ölümle sonuçlanmasa da bıraktığı bir sürü sekelle (araz, bozukluk) hayatın geri kalanında ciddi sorunlara yol açmıştır.

Bu nedenle intihardan söz eden hayatın anlamsızlığından bahseden kişilere etrafındakiler dikkat etmelidir. İntihar için risk grubunda bulunanlar için aşağıdakilere dikkatle incelenmelidir.

Cinsiyet : İntihardan bahsetmeye başlayan erkekler kadınlara göre daha risklidirler. Tamamlanmış yani ölümle sonuçlanmış intihar girişimlerinde oran bir kadına karşılık 4 erkektir

Yaş : Özellikle beyaz erkeklerde olmak üzere yaşlılarda gençlerden daha fazladır.

Depresyon: İntihar eden vakaların % 70’inden fazlasında intihardan önce bir depresif atak vardır.

Daha önce intihar girişimi varlığı: Tahmin ettirici olabilir. İntihar sonucu ölen hastaların çoğunluğu bunu ilk ya da ikinci girişimlerinde bunu başarır. Çok sayıda girişimleri olan hastalar (4 yada daha fazla) intiharı gerçekleştirmekten çok gelecekte yeni girişimlerde bulunma riski altındadırlar.

Alkol kullanımı : Muhtemelen kendini tedavi etme amacıyla, son zamanlarda başlamış alkol veya kendiliğinden uyku ilacı kullanımı varsa risk artmıştır.

Mantıklı düşüncenin kaybı : Şiddetli bilişsel yavaşlama , psikotik özellikli depresyon (=şizofreni benzeri belirtileriyle seyreden depresyon) varsa risk artar.

Organize planlama : Depresif bir hasta tedavi edilirken, intihar konusunda organize bir planının bulunup bulunması (mesela ilaç alıp ölmek bir yerden atlayıp ölmek gibi) başarılmış intiharı artırır. Bu nedenle hem doktor hem de hasta yakınları mutlaka bu konuda dikkatli olmalıdırlar.

Eşin olmaması: Sosyal desteğin kötü olması da başarılmış intiharları artıra bir faktördür.

Hastalık:Psikiyatrik hastalığın üstüne ilave oluş tıbbi bir hastalıkta intihar riskini artırır.

Sonuç olarak etrafınızdaki insanlardan biri hayatın anlamsızlığından bahsetmeye başlamışsa veya size hayat yaşamaya değmez geliyorsa bunun altındaki sorunun çözümünü aramanız gerekir. Ve tedavi ettirmeniz gerekir.
Her şeye rağmen hayat yaşamaya değer.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İntihar Davranışı İle İlgili Yanlış İnanışlar

Întihar etmekten bahsedenler, intihar etmez. Yanlış. İntiha eden gençlerin % 90?ı zaman içinde bir çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir