Anasayfa » Klinik Psikoloji » İntihar Etmek Önlenebilir Bir Davranış mı?

İntihar Etmek Önlenebilir Bir Davranış mı?

İntihar için risk faktörleri olduğu gibi bazı koruyucu faktörlerin de olduğunu belirten uzmanlar, her zaman olmasa bile çoğu durumlarda intihar eyleminin önlenebileceğini söylüyor.

İntihar için risk faktörleri olduğu gibi koruyucu bazı faktörlerinde olduğunu ifade eden Kurt, bunları şu şekilde sıraladı: Düzenli aile yaşantısı, stresle baş etme becerilerine sahip olma, hobilere sahip olma, düzenli olarak spor yapma, iyi iletişim becerilerine sahip olma, günlük tutmak, şiir yazmak gibi kendini ifade araçlarını kullanıyor olma, iyi ve tutarlı sosyal desteklere, dini inançlara sahip olma ve yardım almaya/tedaviye motive olma.

İntiharla ilgili halk arasında revaçta olan bazı yanlış bilgi ve dolayısıyla yanlış inanışlardan söz eden Kurt, şu uyarılarda bulundu: “İntihar davranışı gösterenlerin hemen hemen hepsi önceden bir ipucu veya uyarı verir.Bu uyarıların şaka gibi esprili söylenmesinin önemi yoktur. İntihar eden veya girişiminde bulunan çoğu kişi hasta akıl hastası veya ‘deli’ değildir. Bu kişilerin çoğu duygusal bir acı içindedirler ve duygusal acı içinde olmak ‘deli’ olmayı gerektirmez.

Nedenler

İntihar eden veya girişiminde bulunan insanların ölmekten çok çektikleri acıyı dindirme istekleri vardır.Eğer bu acının dindirilmesine yardımcı olunabilirse önlemek mümkündür. İntihar açık bir şekilde konuşulabilir. Hatta bu durumun konuşulabilir olduğunu görmek kişiye hemen her zaman iyi gelir.Araştırmalar sonucu biliyoruz ki intiharı konuşma ile intihar oranı arasında doğrusal bir ilişki yoktur.”

Doç. Dr. Kurt, intihar niyeti veya düşüncesinden bahsediliyorsa yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

Dinle, samimi ve dürüst ol, duygusal paylaşımda bulun, duygularını dinleyip anlamaya çalış, öğüt verme,basit çözümler bulmaya zorlama, kendini onun yerine koy, eleştirel olma, sizinle veya başka güvendiği biriyle konuşmaya teşvik et, profesyonel yardım ara ve yakınlarını bilgilendir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İnsanlığın Yeni Hezeyanı “Truman Sanrısı”

ABD’de yapılan araştırmalar, adını “Truman Show” isimli filmden alan bir psikolojik “sanrı” hastalığının hızla yaygınlaştığını …

2 Yorumlar

  1. Bu değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Sizin, yaşadığınız acılarla başedebilme beceriniz belki bu yazıyı okuyan birkaç arkadaşımıza daha umut olur. Sağlıkla ve huzurla kalın

  2. Bayram

    Intihar hakkinda bahsedilenler doğru fakat ben üzerne mümkunse birseyler daha eklemek isterim. Psikolojik sorunlari yaşamis biri olarak.
    Intihar etme düşüncesi , evet aci çekerken, aciyi dindirmek için intihar etmek mantikli, öte yandan intihar etmenin, altindak sebep. Yani ana sebebi ne olabilir? Diye sormak istiyorum.
    Benim görüşüm saydiginiz faktörlere katilmakla beraber, intihar duşunen biri. Bazi şeylerin yasadigi olumsuz şeylerin, hayati boyunca duzelme, umudunu , yitirmekten kaynaklanmasindan dolayidir. Ana sebeblerinden biri budur. Kendimden biliyorum çünkü, fakat ben düşünmedim hiç intihari, bende aci çektim. Bende üzüldüm. Ama benim hep ümidim. Vardi. Umudum vardi. Bazi şeylerin degişebilecegi dusuncesi umudu vardi, ve öyle de oldu. Degisti. Zamanla degir.

Ne düşündüğünü merak ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: