Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » İntihar Davranışı İle İlgili Yanlış İnanışlar

İntihar Davranışı İle İlgili Yanlış İnanışlar

Întihar etmekten bahsedenler, intihar etmez. Yanlış. İntiha eden gençlerin % 90?ı zaman içinde bir çok ipucu vermiştir.

Bir insanın intihar etmek için çıldırmış olması gerekir. Yanlış. İntihar edenlerin çok azı psikotiktir. Çoğunluğu duygusal çalkantı içindedir ama psikologlar buna çıldırma demez.

Bir kişi gerçekten intihar etmek istiyorsa hiçbir şey onu durduramaz. Yanlış. Yoğun duygusal çalkantı ve çatışma içinde olan birey ölmeyi düşünürken bir taraftan da yaşamak istemektedirler. Biraz yardımla intihardan vazgeçirilebilir.

İntihar hakkında konuşmak kötüdür, insanları intihara yönlendirebilir. Yanlış. İntiharı düşünen biri konuşmaya ve duygularını dışa vurmaya ihtiyaç duyar.

İntihar etmeyi düşünen biri her zaman böyle düşünecektir. Yanlış. İntihar etmeyi düşünmüş bir çok insan, daha sonra çok sağlıklı bir hayat sürdürmüştür.

İntihara eğilimli olmak kalıtsaldır, aileden ileri gelir. Yanlış. İntihar hiç kimsenin kaderi değildir. Bir kişinin annesi intihar etti diye kendisi de özkıyıma başvuracak diye bir koşul yoktur, fakat bazen bu bir etken olabilir.

Ergenlik intiharlarının önlenmesinde ilk yapılması gereken anne babanın, öğretmenlerin ve ergenlerin eğitilmeleridir. Anne babalara ve öğretmenlere intihar eğilimi olan ergenlerin nasıl tanınacağını ve onlara nasıl yardım edileceğini öğretmek önem taşır. Anne babanın bu durumda öncelikle bir uzmandan yardım alması gerekir. Anne babalar çocuklarıyla onları yargılamadan konuşmalı onları destekleyip yakın ilişki kurmalıdırlar.

Ergen onu anladığınızı, değer verdiğinizi ve destek olacağınızı hissetmelidir.

İntihara teşebbüs edenlerin önemli bir kısmı derdini anlatacak bir kimse bulamamaktan yakınmıştır.

Ergenin sorunlarını çözme konusunda geliştirdiği baş etme biçimlerini gözlemek ve bu konuda yeni stratejiler öğretmek gerekir.

Sorunların önemli bir kısmının zamana ve içinde bulunulan şartlara has olduğunu, zamanla bu şartların değişmesi ile sorunlara yaklaşımında değişeceğini anlatmak gereklidir.

İntihar eğilimi olan bireye kaygı ve gerilimi ile baş edebilmesi için gevşeme tekniklerini ve kendine güvenini desteklemek için güvenli davranış tekniklerini öğretmek önerilebilir.

Depresyonda olmak intihar eğilimlerini güçlendirir. Bireyin depresyonda olduğu durumlarda psikiyatristten yardım istemek gerekir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İntiharla İlgili Okullardaki Rehber Öğretmenler Neler Yapabilirler?

Okullarımızda yaşanan intihar olayları; ailelerde, öğretmenlerde ve toplumda derin üzüntüye neden olmaktadır.Olaylar medya tarafından abartılı, …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum