Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / İnternet Çocuklar İçin Derin ve Bilinmez Bir Yer

İnternet Çocuklar İçin Derin ve Bilinmez Bir Yer

Anne babaysanız,bilgi çağının avantaj ve dezavantajlarının muhasebesini yaparken kafanızın karışmaması mümkün değil.Hele de çocuğunuzun uçsuz bucaksız internet diyarıyla ne kadar yakın bir ilişki içinde olması gerektiği konusunda.Çünkü internet,çocuklar için tehlikeli ve zararlı içerik barındıran siteler nedeniyle giderek daha derin ve tedirgin edici bir bilenmez halini alıyor.

İnterneti yasaklamak bilgi çağında çocuğun gelişimini olumsuz etkileyeceğinden geçerli bir çözüm olmayabilir.Yasaklamak yerine filtreleme programları kullanarak çocukları tüm internetten değil,internetteki zararlı sitelerden korumak mümkün.Ancak bazen filtrelemenin yetmeyeceği durumlar için çocukların bilgisayar başındayken sıkça kontrol edilmesi ve yaş grubuna göre bazı kurallar oluşturmak gerekiyor.

Bu kontrolün içeriği ve sınırları çok iyi belirlenmeli. İşte www.temizinternet. com sitesinde yer alan, Radyo-Televizyon Üst Kurulu?nun (RTÜK) yaş gruplarına göre internet kullanma önerilerinden derlenmiş birkaç tüyo:

  • 10 yaşın altındaki çocuklar interneti kullanırken tamamen sizin gözetiminizde olmalı. Çevrimiçi olduklarında yanlarında oturun. Yalnızca sizin seçtiğiniz siteleri ziyaret ettiklerinden emin olun. Ayrıca kendi hesabı olmasına izin vermek yerine, ona internet servis sağlayıcınızdan paylaşılan bir aile eposta hesabı alın.
  • İnternete girdiği bilgisayarın çocuğun odasında değil, evinizin ortak kullanım alanı içinde olmasına dikkat edin.
  • Bilinçli ve güvenli internet kullanımıyla ilgili belli kurallar belirleyin ve pozitif bir tutum içinde ona anlatın.
  • Öğretmenleriyle birlikte çocuğunuzun yaşına uygun, güvenli internet sitelerinin adreslerini belirleyin. Bunları bilgisayarınızın ?sık kullanılanlar? bölümüne kaydedin.
  • Sizin izniniz olmaksızın adres, okulunun adı ve telefon numarası gibi kişisel bilgileri internet ortamında kimseye vermemesi gerektiğini öğretin.
  • Sitelerdeki oyunlara ve aktivitelere katılmadan önce bunların yaşına uygun olup olmadığı konusunda mutlaka size ve öğretmenine danışması gerektiğini öğütleyin.
  • İnternet sohbetlerinde onları rahatsız eden bir davranışta bulunmalarını isteyenler olduğu takdirde, sohbeti bırakarak hemen size haber vermesini ve olayı anlatmasını isteyin. Ona kızmayın ve size güvenmesini sağlayın.
  • Bilgisayara küçük bir program yükleyerek çocuklarınızın internette hangi sitelere girdiğini takip edebilirsiniz. Sentinel Professional, Casus Bilgisayar Programı gibi sistemler çocukların bilgisayardaki her türlü hareketini kaydediyor.
  • Çocuklarınızın sakıncalı sitelere ulaşma olasılığını en aza indirmek için kullanabileceğiniz filtre programlarından bazılarıysa şunlar: RTÜK tarafından hazırlanan Gözcü, TTNET Aile Koruma Şifresi, Screen Shirld Anti Porno Programı, Volsoft Web Filtre, CBR Webjin, Ertemsoft Antiporn, Inter Filtre.//hthayat Arda Şahin

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir