Anasayfa » Genel » İnternet Bağımlılığı Beynimizi Ahmaklaştırıyor

İnternet Bağımlılığı Beynimizi Ahmaklaştırıyor

İnternet Bağımlılığı beynimizi olumsuz etkiliyor derken bunu İnternet bağımlılığı konusunda uzmanlaşmış bir psikolog olan Dr. Phil Reed’in beyanlarından alıyoruz.  Dr. Phil Reed’e göre dijital devrim temel beyin işlevlerimizi olumsuz etkiliyor ve daha açık bir ifade ile; bizleri ahmaklaştırıyor.

İnternet Bağımlılığı Gerçek

Gelişim psikolojisi, davranış bilim ve anormal psikoloji profesörü olan Reed, internet bağımlılığı gerçek bir şey, pek çok açıdan diğer bağımlılıklara benzemekte ve bu bağımlılık sanılandan çok daha uzun sürmektedir. Dr. Reed, özellikle gençlerin çok daha fazla risk altında olduğunu belirterek sözlerini sürdürdü;

“Benim kendi görüşüm, bunun diğer herhangi bir yaş grubundan daha hassas olmaması değil… Sanırım herkes dijital bağımlılık konusunda büyük bir potansiyel taşıyor. Sadece, gençlerin internet ve sosyal medya dünyasında orta yaş ve üstü grubu insanlardan daha fazla bağımlılık eğilimi var.” Daha genel bir deyişle Reed, internetin pek çok faydasının yanı sıra insanların düşünme, davranma, sosyal etkileşim ve ayrıca nöroloji, hormonlar ve fiziksel sistemler üzerinde olumsuz etkisi olduğunu belirtti.

Reed, internete bağımlılığın diğer bağımlılıklara benzediğini belirtti, çünkü bu genellikle bir tür kaçış. Reed; “Bu davranışlar aşırı derecede ilgi çekici oldukları için cazip geliyorlar. Kimyasal bağımlılık, kumar ve internet gibi davranışsal bağımlılıkların çoğu aynı tip” diye ekledi.

İnternetin Beyin Üzerindeki Etkisi Geçici Değil

Reed, herhangi bir bağımlılık gibi, aşırı internet kullanımının, kişinin sinir sistemi üzerinde şaşırtıcı ve olumsuz bir etkisi olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Ünlü akademisyen, bu kanıtların, beyin ile ilgili zorlukları içeren mekanizmalar hakkında daha derin araştırmalara kapı açtığını vurguladı. Reed, internetin beyin üzerindeki etkisinin geri dönüşümlü olup olmadığı konusunda ise “Henüz bilmiyoruz” diyerek uyarıda bulundu.

Reed son olarak; “İnternet bağımlılığını tedavi etmek uzun zaman alabilir ancak umutlu olmak şart. Bu şeyi başınızdan savuşturmak için çabalamaktan çekinmeyin. Özellikle gençlerle uğraşıyorsanız, bu durumu bir boğaya kırmızı bir kumaş parçası gösterip onun dikkatini çekmeye benzetebilirsiniz” dedi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İntihar Riskini Teşhis Eden Kan Testi Bulundu

İntihar riskini tespit eden kan testini bulan araştırmacılar intiharın insanlığın başına bela olmuş önemli bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum