Anasayfa » Psikoloji » Psiko-Rehber » İnsanların En Çok Korktuğu 10 Şey

İnsanların En Çok Korktuğu 10 Şey

Korkular hayatımızı kabusa çevirebilir. Peki sizin de hayatınızı kabusa çevirecek kadar büyük korkularınız var mı? İnsanoğlunun varlığından bu yana mevcut olan bu korkular kimi zaman ölümcül sonuçlara kadar gidebiliyor.

İşte insanları en çok korkutan şeyler…

Diğer insanlar

Kalabalık önünde konuşmayı düşünmek bile yüzünüzün kızarmasına, terlemenize ve kendinizi hasta hissetmenize sebep oluyor mu? Bunlar sosyal fobinin işaretlerinden sadece birkaçı.

Örümcek

Kadınların örümcekgillerden erkeklere oranla 4 kat fazla korktuğu tespit edilmiştir. Evolution and Human Behavior adlı gazetede yayınlanan bir araştırmaya göre Pittsburg’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden David Rakison, 11 aylık bir kız çocuğunun örümcek ve yılan figürlerini korku dolu yüz ifadeleri ile ilişkilendirmeyi hemen öğrendiğini ama erkek çocukların bunu yapmadığını keşfetti.

Yükseklik

Eğer bir çatıda dururken ya da uzun bir binaya bakarken rahatsızlık ve çarpıntı hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Akrofobi adı verilen yükseklik korkusu yüzde 3 ila 5 arası değişen oran ile toplumda en sık karşılaşılan fobilerden bir diğeri.

Diş hekimi

Periyodik dişçi randevusu yaklaştığı için sevinen insan pek yoktur herhalde. Çeşitli sebepler bir insanı dişçi koltuğundan uzak tutabilir, geçmişteki kötü bir tecrübe gibi, iğneden korkmak ya da aciz hissetmek gibi.

Korkutucu anlar

National Institute of Mental Health’ten açıklanan bir rapora göre 18 yaşın üzerindeki yaklaşık 1,8 milyon Amerikalı agorafobiden şikayetçi. Bu insanlar kaçmanın, kurtulmanın zor olacağı bir alan ya da pozisyonda yoğun korku ve kaygı hissediyorlar.

Köpek

En ufak kaniş cinsinden iri Alman çoban köpeğine, insanın en iyi dostu olduğu söylenen köpekler Kynophobia adı verilen köpek fobisi olan insanları korkutmaya devam ediyor. Tipik olarak, insanlar köpek korkusunu daha önce ısırılmaları veya ısırılan birini yakından görmeleri sonucu doğduğunu iddia etme eğilimindeler.

Uçak

Sadece Amerika’da 25 milyona yakın insan uçmaktan korkuyor ve bu korku hafif kaygıdan fobi sahibi bir insanı uçmaktan yoksun herhangi bir kıyıda bırakabilecek kadar farklı seviyelerde görülebiliyor.

Gök gürültüsü ve şimşek

Gök gürültüsü ve şimşek çatırtıları yürek sıkıştıran ve soğuk soğuk terleten bir deneyime dönüşebilir. Öyle ki Iowa Üniversitesi’nden John Westefeld’e göre bu insanlardan bazıları toplanıp havası sakin olarak bilinen bölgelere göç edebilir.

Karanlık

Çoğu çocuk için ışıkların kapanması öcü ya da benzeri bir şeyin yatağın altından ya da dolabın içinden birden ortaya çıkması stres demektir. Doğrusu karanlıktan korkmak en genel çocuk korkularından biridir. Çocuklar böyle korkularla büyürse bu korkular bir fobiye dönüşebilir. Tedavi edilmelidir aksi halde yetişkinlik döneminde de sürebilir.

Yılan

Araştırmalara göre en yaygın fobi yılan fobisi. Üstelik çocuk ve yetişkinler üzerinde ayrı ayrı yapılan incelemelere göre kurbağa çiçek gibi zararsız objelere göre yılan imajını çok daha hızlı ayırt edebiliyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuk ve Yetişkinlerde Sosyal Fobinin Belirtileri

İlk kez 1966 yılında psikiyatrist “Isaac Marks” tarafından tanımlanan sosyal fobi, temelde başka insanların bulunduğu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir