Anasayfa / Psikoloji / Psiko-Rehber / İnsanlardan Beklentiler Hayal Kırıklığı Yaratıyor

İnsanlardan Beklentiler Hayal Kırıklığı Yaratıyor

Başkalarının söyledikleri ve yaptıkları sizi hayal kırıklığına uğratsın istemiyorsanız, başkalarından beklemenizin hata olduğu birkaç şeyi bilmelisiniz.

Bazı durumlarda beklentileriniz olması, hissettiğiniz şüphelerin dağılmasını sağlayıp ve size umut verirken bazı şeyler var ki, onları asla kontrol edemezsiniz. Sizin kontrol edemediğiniz şeylerin mutluluğunuzu bozmasına izin vermeyin.

Hayatınızda gerçekten önem taşıyan konulara odaklanın ve bardağın yarısını dolu görün. Başkalarından asla beklememeniz gereken şeylerin farkına vardığınız zaman sağlıksız beklentilerinizi değiştirmeyi başarabilirsiniz. Bu değişim kendinizi yeni başlangıçlara ve deneyimlere açmanızı sağlar.

İşte başkalarından beklememeniz gereken birkaç şey!

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Beklemeyin!

Başkalarından beklememeniz gereken en önemli şey sizden hoşlanmalarıdır. Tanıştığınız herkesin sizi sevmesi biraz imkansız değil mi? Her zaman etrafınızda size kötü davranacak ya da arkanızdan kötü şeyler söyleyecek negatif insanlar olacaktır.

Bu tarz insanları görmezden gelmeyi ve sizin düşüncelerinize ve size saygı duyan insanlarla yakınlık kurmayı öğrenin. İnsanlar ne derse desin ve ne düşünürse düşünse kendiniz olun!

İnsanların Mükemmel Olmasını Beklemeyin

Bu gerçek dışı beklenti sizi yalnızca hayal kırıklığına uğratır. Hiç kimse mükemmel değildir, siz bile! Öyleyse insanlardan mükemmel olmalarını neden bekliyorsunuz?

Herkes hata yapabilir. Sonuçta bizler mükemmel birer robot değiliz. Başkalarının hata yapmalarını bekleyin. Onlar hata yaptığı zaman üstesinden gelmelerine yardımcı olun.

İnsanların söyledikleri ve yaptıklarıyla mükemmel olmamaları sizi üzmesin. Anlayışlı olmaya ve empati kurmaya çalışın.

İnsanların Sizinle Aynı Fikirde Olmasını Beklemeyin

Bütün insanlar birbirinden farklı karakterde ve herkesin kendine has bir düşünce yapısı var. Bazı kimseler sizinle aynı fikirde olabiliyorken diğerleri sizin fikirlerinize katılmayabilir. Çevrenizdeki herkes tarafından onaylanmayı düşünmeyin.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan vazgeçin ve kendi karalarınıza değer vermeyi öğrenin. yaptıklarınızdan tatmin olmalı ve hiçbir zaman yaptığınız bir şey için pişmanlık duymamalısınız.

Herkesi memnun etmeye çalışmayın çünkü bunu asla başaramazsınız. Kendinize biraz daha güvenin ve bildiğiniz yoldan şaşmayın!

İnsanların Zihninizi Okumasını Beklemeyin

Kimse telekinezi yöntemiyle düşüncelerimizi okuyup öğrenemediğine, siz onlara açıkça söylemediğiniz takdirde aklınızdakileri bilemeyecekler. İnsanlar yalnızca düşündüklerinizi tahmin edebilirler fakat çoğu zaman yanlış anlayacak ve sizi gücendirecekeler.

İnsanlarla etkili bir şekilde iletişim kurmanın yollarını öğrenin, böylece kimsenin düşünce tahmin etmeye ihtiyacı kalmayacak.

İnsanların Değişmesini Beklemeyin

İnsanları oldukları gibi sevmeyi ve kabullenmeyi öğrenin. Sürekli olarak onları sizin çıkarlarınıza uygun olarak değiştirmeye çalışmayın. Sadece biri size değişmenizi söylediği için siz değişir miydiniz?

İnsanların gerçekten oldukları gibi davranmalarına müsaade edin, o zaman herşeyi farklı ve yeni bir açıdan göreceksiniz. Eğer birini gerçekten değiştirmek istiyorsanız, öncelikle kendiniz değişmekle başlamalısınız.

Mahatma Gandhi’nin ünlü sözünü duymuşsunuzdur ; “Dünyada görmek istediğin değişim ol!”. Haydi durmayın, herkese örnek olun ve değişin!

İnsanların Doğru Şeyi Yapmalarını Beklemeyin

Hayat her zaman adil değil ve insanlar her zaman yapmaları gereken doğru şeyleri yapmıyor. Sizin değerleriniz ve ahlak anlayışınız başka insanların ahlak anlayışı ve değer yargılarıyla aynı olmayabilir.

Bunu kabullenmeyi öğrenin ve bir dahaki sefere biri sizin beklentilerinize uygun davranmadığı zaman kendinizi üzmeyin.

Onlar için doğru olan belki de yaptıkları şeydir. Bu nedenle öncelikle neyi kabul edebileceğini neyi kabullenemeyeceğinizi belirlemeye çalışın. Böylece yanlış anlaşılmalar meydana gelmeyecek.

İnsanların Sizin İçin Birşeylerden Vazgeçmesini Beklemeyin

Bağımsız olmayı öğrenin ve insanlara bu kadar güvenmeyin! herkes kötü günler geçirebilir. Arkadaşlarınız ve ailenizden her zmana size yardımcı olmalarını beklemeyin.

Evet, sevdiklerinizden biraz destek görmek size çok yardımcı olabilir fakat onların size olan sevgilerini suistimal edip her seferinde herşeyi bırakıp yanınıza koşmalarını beklememelisiniz.

Güçlü olun ve problemlerinizi kendiniz halledin!

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Göz Şekillerinden Kişilik Analizi Nasıl Yapılır

İnsan yüzünün kişilik ve psikolojik özellikler konusunda konusunda verdiği bilgiler bilinmekle beraber zaman zaman bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir