Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Mesleki Rehberlik » İlköğretim 2.Dönemde Mesleki Rehberlik

İlköğretim 2.Dönemde Mesleki Rehberlik

Bu dönemde de mesleki rehberlik çalışmalarının odak noktasını, önceki dönemde olduğu gibi, çocuğun ya da gencin bir meslek tercihi yapması değil, onun mesleki gelişimiyle ilgilenmek oluşturur.

Gelişim psikolojisi açısından ?erinlik? (ergenlik öncesi) olarak isimlendirilen bu dönem çocukluğun sona erişi ve gençlik kültürüne katılmaya hazırlanış açısını ifade eder. Bu dönemde genç kendini tanıma yönünden bilinçlenmeye başlar.Kendi ilgi, yetenek ve değerlerini ortaya koyma ve bunlara uygun meslek alanlarına ilişkin ?geçici seçim?ler yapmaya başlar.

Bu dönemde önemli olan gencin kendindeki değişimin farkına varması, değişimin süreceği ve benliğin değişeceğine ilişkin farkındalığın artmasına yardımcı olabilmektir. Genç kendisine ve mesleklere ilişkin yeni bilgi ve yaşantılar kazandıkça geleceğe yönelik mesleki tercihleri de değişecektir.

İşte bu dönemde başarılması gereken en önemli gelişim görevleri farklı yaşantılar içinde gencin kendini ve meslekleri araştırmasıdır. Daha önemlisi gencin kendi ve çevre hakkında (mesleklere ilişkin) bilgi düzeyi arttıkça ileride daha isabetli bir karar verebileceği anlayışını kazanabilmesidir. Gençte bu anlayış gelişirse ?araştırma? uğraşısını sürdürmeye karşı güdülenecektir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Hizmet Alanlarına Göre Rehberlik Türleri Nelerdir?

Rehberlik alanı, çalışmaları kapsamında çeşitli bölümlere ayrılmaktadır. Bu alanlar sırasıyla eğitim,sağlık,sosyal yardım ve endüstridir. Eğitim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir