Anasayfa / Aile / İlişkiler / İlişkilerde Mutluluğu Yakalamanın Formülü

İlişkilerde Mutluluğu Yakalamanın Formülü

Çiftlerin öncelikle unutulan güzel anıları canlandırması, telafi edilebilecek olumsuzluklarda mutlu olunan zamanlardaki gibi davranmayı denemesi gerekiyor.

Yeni bir yıla girerken ilişkisinde ya da evliliğinde beklentilerini sorgulamaya başlayanlar için beş adımda mutlu olmanın formülü geldi… Unutulup kalanları yenileyip canlandırmak, mucizeleri gerçekleştirecek adımları atmak, var olanı görebilmek, sevgi kapasitenizi kullanmak için öncelikle harekete geçmeniz ve bunları istemeniz gerekiyor.

Süren bir ilişkisi ya da evliliği olanlar da yeni yılla birlikte ilişkisine farklı anlamlar yükleyebilir. Aslında 5 adımda çiftler ilişkileriyle ilgili beklentilerinin ne olduğunu ve neler hissettiklerini sorgulayarak mutluluğu yakalayabilir.

Funda Tekelioğlu, bu adımların ilkini sayarken ise öncelikle çiftlere şu soruları sormalarını önerdi: “Eşim tarafından sevildiğimi hissedebilmem için ne yapması gerekiyor?”, “Bana nasıl davranırsa kendimi özel ve değerli hissederim?”, “Birlikte neler yaparsak eğleniyorum derim?”, “Aynı zamanda biz iyi arkadaşız diyebilmem için nelere gereksinimim var?”

Zaman yolculuğuna çıkın

 Bu soruların net bir şekilde yanıtlanması için çiftlerin birbirlerinin sadece davranışlarını tanımlamalı. Beni sabahları öperek uyandırırsa kendimi değerli hissederim cevabı somut, net ve anlaşılır bir cevap oysa ‘çok fazla bir şey yapmasına gerek yok, bana biraz yardımcı olsun yeter’, genel ve yorumu açık ifade. Bu yüzden çözüm için yardımcı olmayacaktır.

İkinci adım olarak ise çiftlerden bir zaman tüneline girdiklerini varsaymalarını ve geriye doğru anılarınızı hatırlayın. Zaman yolculuğunuzda bir hafta öncesine ya da birkaç yıl öncesine hatta ilişkinizin başlangıcına gidin. İlk adımda sorduğunuz soruların cevaplarını aradığınız duyguları hissettiğiniz anıları hatırlayın ve eşiniz ne yaptığında sevildiğinizi hissetmiştiniz, değerli, özel, önemsenmiş olarak algılamıştınız diye bir düşünün. O zamanlara gidin, ne yapmıştı, nasıl davranmıştı, siz nasıl karşılık vermiştiniz bir hatırlayın…

Üçüncü adımda çiftlere eşlerine yönelmeli. Eşinizin kendini değerli, güvende hissettiği zamanları araştırın ve aynı sorulara eşiniz için de cevap arayın. Sizinle eğlendiği, arkadaşlık yapabildiği, dost olarak konuşabildiği anılarını öğrenin. Sizin ve eşinizin sorulara verdiği cevapların da aynı olmasını beklemeyin.

Hafızalarınızı zorlayın..!

Dördüncü ve beşinci adımlar ise: Birlikte zaman yolculuğuna çıktığınızda ikiniz için de geçerli olan ‘en mutlu’, ‘en heyecan verici, ‘en huzurlu’ ve ‘en keyifli’ anılarınızı hatırlayın. Bu zaman yolculuğunda hem bireysel hem de birlikte bulduğunuz anıları toplayın ve bugüne gelin. Bu anılarını düşünerek günümüzde hangilerini hala yaşadığınızı, hangilerini canlı tuttuğunuzu düşünün. Geçmişin köşesinde unuttuklarınız için sakın sorumlu aramayın ve ikinizin de katkısı olduğunu unutmayın. Burada önemli olan biraz hafızaları zorlamak.

Birbirinize ne kadar kızarsanız kızın yine de iyi anlarınızı hatırlayın ve mutlu olduğunuz zamanlardaki gibi davranmayı deneyin…

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Düzeyli Bir İlişki Nasıl Olmalıdır?

İlişki içerisindeyken denge kurabilmek çok önemlidir. Bazı şeyleri aşırı ya da hiç olarak adlandırmanız yerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir