Anasayfa / Kişisel Gelişim / İletişiminizi Güçlendirecek Beş Temel Öneri

İletişiminizi Güçlendirecek Beş Temel Öneri

Konu iletişim olunca, çoğumuz yanlış anlaşıldığımızı düşünmeye meyillidir. İletişim kopukluğu olduğu zaman, anlamadığı için alıcıya suçu yükleriz. Ama gerçekte, sorumluluk konuşana aittir -evet siz-.Bilgilendirdiğiniz nokta tam manasıyla anlaşılamadıysa, iletişiminizi geliştirmek durumundasınız.İletişim eksikliği teker teker herkesin farklı bir hayat algısı, zihninde tasarladığı farklı bir dünya modeli olması ile ilgili. Bu yüzden bilgiyi hepimiz başka bir şekilde alıp, başka bir şekilde işliyoruz. Bilgileri bir filtreden geçiriyor, bazılarını siliyor, bazılarının biçimini bozuyoruz. Ve bunu günün her saati gerekliliklerimize göre yapmaya devam ediyoruz.

İnsanlar saniyede 2 milyon bit bilgi alırlar ama sadece 126 bit kadar bilginin bilincinde olurlar. Silinecek, parçalara ayrılıp sindirilecek çok fazla bilgi var. Bunun farkına varıp, başkalarının davranışlarına, ses tonuna, dili kullanımına ve vücut diline dikkatimizi verirsek, çok iyi bir iletişimci olabiliriz.

İşte size iletişiminizi geliştirecek 5 öneri:

1. Başkalarının Zihinlerinde Kurduğu Dünya Modeline Saygı Duyun

Her birimiz gelen bilgiyi kendimize ait dünya modeline göre filtreler, siler veya farklılaştırırız. Dünya modelimiz hayatımız boyunca edindiğimiz tecrübelerle, sevinçlerimiz ve kederlerimizle, travmalarımız ve anılarımızla şekillenir. Açık olun ve karşıdaki insanın dünya modelini kabul edin. Yakın zamanda daha iyi bir iletişimci olacaksınız.

2. Yakınlık Kurun

Her ilişkide güvenin oluşması için önce yakınlık kurulması gerekir. Gözlem yeteneklerinizi kullanarak, güven veya samimiyet kurup, kuramadığınıza bakın. Eğer karşınızdakiler rahat ve alıcı görünüyorlarsa, sizin söylediklerinizi anlıyor olmaları muhtemel. Vücut dillerini izleyin, ses tonlarına dikkat edin, nefes alma hızlarını gözlemleyin, göz hareketlerine bakın.

3. Temsil Sistemlerini Gözlemleyin ve Öğrenin

Her birimizin temsili bir iletişim sistemi vardır. Bu sistemler kinestetik (“bunun işe yarayacağını hissediyorum”), görsel (“ne söylemeye çalıştığını görüyorum”), işitsel (“kulağa iyi geliyor”) ve koklama ile tatmadır (“balık gibi kokuyor”). Ayrıca kendimizle iç-konuşma yoluyla gün boyunca iletişim kurarız. Karşıdaki insanın tercih ettiği sistemi bilirseniz, onunla kolayca yakınlık kurabilirsiniz.

4. Doğru Dili Konuşun

İnsanların iletişimlerini nasıl yapılandırdıklarının farkına varın, böylece onların dünya modelleri hakkında bir fikre sahip olacaksınız. Sonra onların dili kullanış biçimlerini hatta kelimelerini karşılaştırın. Böylece anlatmak istediklerinizi çok daha iyi bir şekilde aktaracaksınız. Mesela, birisi eğer “görsel” bir iletişimci ise “şu açıdan bak” ya da “apaçık bir şekilde görüyoruz” deyimlerini kullanın ki, mesajınız karşı tarafa daha efektif olarak ulaşsın.

5. Unutmayın ki İletişim Kuramamanız Mümkün Değil

Yaptığınız, düşündüğünüz ya da söylediğiniz her şey dış veya iç dünyanıza doğru iletişim kurmak anlamına gelir. Vücut dili, kelimeler ve tonlamalar hakkında daha bilinçli olun. Böylece daha iyi iletişim kurmayı ve geliştirmek için neye ihtiyacınız olduğunu anlamaya başlayacaksınız.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Beden Dilinizi Etkin Kullanabilmenin Yolları

Sözlü iletişime doğru beden dili eklemek her zaman için daha güçlü bir etki ve izlenim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir