Anasayfa » Aile » İkiz Bebek Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkiz Bebek Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aynı anda iki çocuğun bakımını üstlenmek, omuzlarda ağır bir yük oluşturuyor. Bu durum kısa süreli endişelere sebep olsa da uzun dönemde aşılıyor. İkizleri olan aykut ve sibel sayar çifti de bir çocuk yetiştirmenin, iki çocukla hiç bir şekilde mukayese edilemeyeceğine dikkat çekiyor. Çift ” ikiz büyütmenin daha önce üç çocuk büyütmekten daha zor.” olduğunu söylüyorlar. Sayar çifti kimsenin dışardan bakıp da düşünemeyeceği zorluklarla ilgili şu anılarını anlatıyor.

Hamilelik sırasında annenin yükü iki kat arttığı için hareketlerinin de kısıtlandığını, ikizler genellikle prematüre doğduğu için de ayrı bir sıkıntı çektiklerini anlattı. İkizlerin 7,5 aylık doğduğunu ve küvezde 1 gün kaldığını, bunun da kendilerini yıprattığını ifade eden çift. Bizim asıl maceramız eve geldikten sonra başladı. İkizlerle baş başa kalınca, nasıl bir işin içine girdiğimizi anladık. Özellikle geceleri 2′şer saat arayla nöbetleşe uyuduk. Biri uyanınca diğerlerini de uyandırıyordu. Onlar uyanınca büyük kızla birlikte 3 kızımızı birden tekrar uyutmaya çalışıyorduk. Gün içinde de durum değişmiyordu. Hasta olmasınlar diye devamlı dua ediyorduk.

Büyüdükçe mama ve bezden kurtulduk derken benlikleri geliştikçe başka sıkıntılar çıkmaya başladı. Özellikle kıskançlık duygusunun ön plana çıktığını belirterek şunları söyledi : ” Birbirlerini kıskanmaya başladılar. Ablalarını dışlama ve kendi aralarında rekabet görüldü ve bir çok defa ölçü kaçtı. Mesela arabayla bir yere giderken, biri bir yere baktığında öbürü de görmek istiyor, göremeyince geri dönmek gerekiyor. Büyüyünce de aynı sınıfa ve okula vermek istemiyorsunuz ama getirip götürmek zor olacağından mecbur kalıyorsunuz.

Psikolog Orhan Keskin ise ikiz çocukların en önemli özelliğinin tek yumurta ikiziyse hem fiziki hem de psikolojik açıdan çok benzerlik göstermeleri olduğunu söyledi. Keskin, ” Tek yumurta ikizleri duygu ve düşünce olarak her şeyi aynı paralellikte ve derecede paylaşır. Birinin çektiği aı ve sevinci, diğeri de hissedebiliyor. Ailelerin yetiştirirken ayrımcılık yapmamaları, birini desteklerken diğerini ihmal etmemesi ve sevgisini aynı göstermesi gerekiyor.” dedi.Babanın anneye ciddi manada yardımcı olması gerektiğini çünkü iki çocuğa birden bakmanın çok zor olduğunu belirtti. Çocuklar kesinlikle birbirleriyle kıyaslanmamalı, Tek yumurta ikizleri olsa bile birinin sosyal diğerinin matematiksel zekası öne çıkabiliyor.” şeklinde konuştu.

Bunlara dikkat ediniz.

İsimlerinin ve eşyalarının farklılık içermesini sağlayın.
Okulda aynı sınıfta olmasınlar.
Dolapları ayrı olsun.
Oyuncakları ortak olmasın.
Doğum günlerinde iki pasta alın.
Tek tek alışverişe götürerek kişilik gelişimine katkı sağlayın

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: