Anasayfa » Klinik Psikoloji » Holistik Terapi Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Holistik Terapi Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Günümüzde gündelik hayat, yoğun stres ve özel yaşam gibi nedenler yüzünden birçok insan hem psikolojik hem de fizyolojik sorunlar yaşayabiliyor. Hollywood ünlüleri yaşadıkları psikolojik sorunlar için özellikle kişinin içsel dünyasına hitap eden ve koruyucu olarak kullanılan bu tekniklerle tedavi süreçlerini destekliyorlar.

Holistik terapi nedir

Holistik terapi psikosenteze dayanır. Bu tedavi şekli hastanın fiziksel, mental ve duygusal dünyasını tam bir bütün olarak ele alır. Holistik terapi sinir, endişe, stres ve diğer duygusal olaylardan oluşan psikolojik ve duygusal olaylardan kaynaklanan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlar. Fakat bu tedavi şekli geleneksel tedavi şeklinden biraz farklıdır.Holistik terapi belli konulardan oluşan düşünce ve sadece davranışlara odaklanmaz. Aynı zamanda insan ilişkilerinin dünyalarıyla nasıl bağdaştırdıklarına da önem verir, his ve düşüncelere de odaklanır.

Metodlar: Psikosentez ve içsel gelişim

Bu tedavi içerisinde kullanılan stratejiler kişinin ilgi ve isteklerine göre çeşitlilik gösterir.Bu kişisel iç yolculukta, kişinin kendisini tanımasını amaçlar ve iç yolculuklarında kişileri yönlendirir. Psiko sentez kişinin duygusal varlığını açığa vurur ve sonrasında hayattaki amaçlarını anlamalarını sağlar. Böylelikle kişi daha fazla uyumlu ve yaratı olur.

Holistik terapi ne işe yarar

Holistik psikoterapi kişinin kendisinde oluşabilecek semptomları erkenden, tüm vücutlarını sarmadan farkına varmalarını sağlar. Bu yöntem çiftlerde, kişilerde ve ailelerde semptomatik davranışları ve duyguların sebebini ortaya çıkarmada da faydalıdır. Kişiler kendilerini tanır ve kendi kendilerini tedavi etmeyi bile öğrenirler. Böylelikle bundan sonra karşılarına çıkabilecek herhangi bir problemde daha sağlıklı ve yararlı yollarla kendilerini zor ve problemli süreçlerden kurtarabilirler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum