Anasayfa » Özel Egitim » Hiperaktivite Bozukluğu » Hiperaktiv Öğrencilerin Sınıf Kontrolü Nasıl Sağlanır

Hiperaktiv Öğrencilerin Sınıf Kontrolü Nasıl Sağlanır

Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik gibi nedenlerden dolayı okul yaşamında zorlanan çocukların eğitim ve öğretiminde sergiledikleri sorunların önlenmesi ve çözümü için özel eğitim ve öğretim yöntemlerinin kullanılması zorunludur.

Bu öğrencilerin, özellikle disiplinli ve düzenli sınıflarda eğitim ve öğretim görmeye ihtiyaçları vardır.Sınıf ortamlarında kendilerini güvenlikte hissetmeleri,kendilerinden akademik bakımdan neler beklendiğini iyice anlamaları ve nasıl davranacaklarının öğretmenleri tarafından öğretilmesi gerekir.

Bu öğrencilerin sınıfta sergileyebilecekleri davranış bozukluklarını önlemede öğretmenler için yararlı olabilecek yöntemler:

  • Öğrencilerle ayrı ayrı ilgilenin.
  • Uygulamalarınızda adaletli olun; açık ve anlaşılır biçimde davranın.
  • Öğrenciden beklenenleri açık bir biçimde anlatın.
  • Sınıfta yapılabilecek ve yapılamayacak hareketlerin neler olduğunu anlatın.
  • Tutarlı ve önceden hazırlanmış programa göre davranın.
  • Öğrenciye,önceden tahmin edebileceği biçimde davranın.
  • Öğrenciden beklenen davranışları,uyulması gereken kuralları ve bunlara uyulmasının doğuracağı sonuçları sıkça tekrarlayın ve gözden geçirin.
  • Uygulamaları ve sonuçları izleyin
  • Anlayışlı, sabırlı ve esnek bir öğretmen olun.
  • Sorunları yaşamadan önlemeye çalışın.

Öğretmenlerin sıklıkla karşılaştıkları bazı davranış bozukluklarına karşı neler yapabiliriz

Sorun: Öğrenci düşünmeden davranıyor, sürekli parmağını kaldırmadan konuşuyor.

Kendini kontrol etme yeteneği gelişmemiş ve iç denetimi olmayan bir çocuğa bu alışkanlıkları kazandırmak için fiş sistemini uygulayabilirsiniz. Güne öğrencinize bir kap içinde belli miktarda fiş vererek başlatın. Her uygunsuz davranışında kaptan bir fişi geri alın. Bu öğrencinin parmak kaldırmadan verdiği yanıtı değerlendirmeyin; söylediğini duymazlıktan gelin. Bu fişler bittiğinde ona ?ara verme? veya ?gruptan uzaklaştırma? gibi bir ceza uygulayın. Günün sonunda fişler bitmemişse uygun bir ödül verin. Böyle bir öğrenciyi, önce nazikçe dokunarak veya ?Elini kaldırman gerekiyor.? gibi bir sözle uyarın. Sonra da bir başkasına söz verin.

Sorun: Öğrenci yerinde oturamıyor ve sürekli dolaşıyor.

Öğrenciyle özel olarak konuşup sırasında oturması gerektiğini açıklayın ve neden yerinde oturamadığını sorun. Bazen sıranın büyüklüğü uygun olmayabilir veya sırada rahatsız edici bir durum bulunabilir.

Yerinde duramayan, aşırı hareketli çocukların çoğu hareket etmek için fiziksel bir ihtiyaç duyarlar.Bu tür öğrencilere verdiğiniz yönergelerin çocuğun etkin katılımına ve biraz harekete olanak tanımasına dikkat etmelisiniz. Aşırı hareketli çocuğun, ihtiyaç duyduğunda yerinden kalkıp çevrede dolaşmasına daha çok olanak sağlayacak bir sistem oluşturmayı denemelisiniz. Bazı öğrenciler dolaşmaları için izin verilen bölgenin çizgilerle belli edilmesine ihtiyaç duyarlar.

Sırasında çevresindekilere rahatsızlık vermeden oturamayan öğrenciye uygulanabilecek en mantıklı önlem, geçici olarak oturma hakkını kaybetmesi olabilir. Bu öğrencinin belli bir süre ayakta durmasını sağlayın. Bir de oturarak yapılması gereken bir işi ayakta yapmasını isteyebilirsiniz. Bazı çocuklar hiçbir zaman belli bir zaman sırasında oturamaz. Bu çocuklara anlayış gösterilmeli; davranışının bir kısmını görmezlikten gelmeli ve ihtiyacı olduğunda sırasında ayağa kalkmasına izin verilmelidir.

Sorun: Öğrencim sürekli olarak arkadaşlarını rahatsız ediyor.

Genellikle bu öğrenciler arkadaşları için ne kadar büyük bir huzursuzluk kaynağı olduklarının farkında değildirler. En etkin yöntem arkadaşlarının farkına varmayacağı bir anda çocuğun dikkatini buna çekmektir. Davranışlarının insanlara neler hissettirdiği konusunda onunla konuşun.Bu öğrencinize daha geniş bir oturma alanı ve sıra üstünde daha geniş bir çalışma alanı verme gibi önlemlerin de yararı olabilir. Bu tip öğrenciyi önündeki işle uğraşırken veya uslu uslu otururken gördüğünüzde ödüllendirin: Onu övün; düzgün oturduğunu görmenin ne kadar harika bir şey olduğuna ilişkin yorumlar yapın.//Mine BAŞOL, Özel Eğitim Uzmanı,

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: