Anasayfa / Kişisel Gelişim / Hayattan Keyif Alabilmenin Yolları

Hayattan Keyif Alabilmenin Yolları

Hayattan keyif almanın ve sahip olduklarımıza minnettar olmanın yolları var. Yaşamak dediğimiz 3-5 kısa mutluluk anı ise şayet, sahip olduklarımıza şükretmek için birkaç dakikamızı ayırabiliriz.

İşte her sabah uyandığımızda, hayatta olduğumuza şükretmemize yardımcı olacak şeyler…

Yeni bir Gün

Ne kadar erken kalkarsak kalkalım sabah gözümüzü açtığımızda derin bir nefes almak ve yeni güne yepyeni bir başlangıç yapmak bizi çok rahatlatacaktır. Nefes alabildiğimiz için minnettar olmak hayatımızı güzelleştirecek şeylerin başında geliyor.

Doğa

Çimlere uzanıp gökyüzüne bakmak ya da güneş ışınlarını içimizde hissetmek için kendimiz dışında hiçbir şeye ihtiyacımız yok. Gerçek şu ki doğanın bütün güzelliklerinden faydalanabiliyor olmak insanın ruhunu beslemeye yetiyor.

 Dostlarımız

Zaman zaman sorunlar yaşasak da bizimle ilgilenmediklerini düşünsek de bizi gerçekten seven insanlar her zaman bizi korurlar. Sonuna kadar bizi destekleyecek birilerinin varlığını bilmek şükran duygumuzu arttıracaktır.

Başarı

Bize ait olmayabilirler ama başarı hikâyeleri her zaman mutluluk vericidir. Ayrıca başkalarının hayatlarından dersler çıkarmak ve böylece ne istediğimizi bulmaya çalışmak çok daha kolaydır. O yüzden hiç çaba harcamadan edinebileceğimiz bu tecrübeleri dinlemek hayatımızı daha keyifli hale getirecektir.

Verilen Öğütler

Bize öğüt verilmesine rağmen bu kıymetli bilgileri zamanında hiç önemsememiş olabiliriz. Ama korkmayın çünkü onları çoktan duyduk ve hafızamızın bir köşesine yazdık. İstediğimiz zaman o köşeden alıp kullanabileceğimiz bu bilgilerin varlığı bile bizi rahatlatacak nitelikte.

Acı

Herkesin doğasında olan bu harika yapılanmaya sahip olmak için sadece insan olmamız yeterli. Çünkü eğer acıdan ölmüyorsak o acıyı bir kere tatmış oluyoruz. Bu da bizi bir sonraki durum için daha hazırlıklı hale getiriyor. Kendimizi yaşadığımız zorluklar nedeniyle zaman zaman çaresiz hissetsek de üstesinden gelebileceğimizi fark etmeliyiz.

Yenilgiler

Evet, yenilen pehlivan güreşe doymaz. Pek çok insanın hiç yaşamak istemediği yenilgiler, aslında birer motivasyon kaynağı. Hatalar ya da mutsuzluk çoğu zaman bize üzüntü yaşatsa da aslında herkesi mutlu olmaya bir adım daha yaklaştırıyor. Önemli olan bunu fark etmek ve olumsuz durumları lehimize çevirebilmek.

İnsanlar

Çok güzel ya da çok kötü şeyler yaşamış olabiliriz. Hatta eminiz ki şimdi isimlerini hatırlamadığımız çok insan var. Hepsinin ortak özelliği bize bir şeyler katmış olması. Bazen varlıklarını önemsemediğimiz pek çok kişinin ilerleyen yıllarda düşünsel olarak karşımıza çıkacağı ortada. Hatta bu maddeyi okurken o kişiler gözümüzün önünden geçmeye başladı bile. Şimdi tüm bunlar için hafızamıza teşekkür etmenin tam vakti.

Başarı

Çoğu zaman başarı olarak algıladıklarımız başkaları tarafından onaylanmış şeyler oluyor. Hâlbuki başarı insanın isteklerini elde etmesidir. Bu bir tost yapmak, bir şarkıyı doğru söylemek ya da küçük kardeşimize ev ödevinde yardım etmek olabilir. Hiçbir şey yapmadığımızda bile bu durumu fark etmek bizim başarımız haline gelebilir. Başarılarımızı görmek için başkalarına ihtiyacımız yok bunun için sadece kendimize minnet duymamız yeterli.

Filmler

Hepimizin yıllardır süzgecimizden geçirip, özenle biriktirdiğimiz bir müzik ve film arşivimiz vardır. Sadece dinleyip izleyince huzur bulduğumuz bu listeye sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Her birinin ayrı bir anısı olması da gerekmiyor. Bundan sonrası için bize sadece o listeyi zenginleştirmek kalıyor.

Sarılmak

Her ne kadar cezası 91 TL olsa da, sarılmak dünyanın en güzel şeylerinden biri. Günlük hayatın rutininde ihmal ettiğimiz kişileri aslında ne kadar sevdiğimizi göstermenin yegâne yolu. Birine sımsıkı sarılmak, onu ne kadar sevdiğimizi ve ne kadar sevildiğimizi bize hatırlatır. Sevdiklerinize sarılmak apayrı bir his ama, çoğu zaman hiç tanımadığınız birine sarılmak da sizi çok mutlu edebilir. Deneyin ve görün.

Teknolojinin güzelliklerini saymakla bitmez. Ancak gerçek şu ki bizi hayattan koparan bir yanı da var. Mesajlaşıp, telefonlaşmakla bir insanın gözünün için bakmak gerçekten aynı şey değil. 24 saatin 1 saatini sevdiklerimize fazla görmeyiz, değil mi?

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Hayatta Paranında Satın Alamayacağı Şeyler Var

Yaşamda paranın da satın alamayacağı şeylerin olduğunu kabul etmek bazılarına göre zor olsa da bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir