Anasayfa » Kişisel Gelişim » Hayatınızı İstediğiniz Gibi Değiştirme Rehberi

Hayatınızı İstediğiniz Gibi Değiştirme Rehberi

Çözüm sizsiniz! Kaderinizin sahibi sizsiniz. Bir değişiklik olup olmayacağına siz karar verirsiniz. Yaşamak istediğiniz hayatı düşlemek yerine, o hayatı yaşamanın zamanı değil mi? Gerçek şu ki, maksatlı yapılan değişiklikler zor olabilir.

Kaç kere amaçlarıma ulaşacağım diye kendinize söz verdiniz ve 6 ay sonra dönüp arkanıza baktığınızda kaç kere hiçbirine ulaşamadığınızı gördünüz. Günümüz dünyasında kişisel yeteneklerimizi geliştirip amaçlarımıza ulaşmak hayattaki en büyük zorluklardan biri.

Hayatımızda birşeyi değiştirmeye karar verdiğimizde, eski ve ailesel şeylerin yerini yeni ve bilinmeyen olanlarla değiştiririz.Bu bizim dengemizi bozar ve korkutucu olabilir.Hatta bazı durumlarda kafa karıştırıcıdır. Ama zamanla kontrolü ele alıp iyi bir geleceğe sahip olmanın yolları vardır. Kendinizi amaçlarınıza ulaşmak için güçlendirin ve vereceğimiz tavsiyelere kulak verin:

Hayatınızı planlayın

Hayatınız boyunca başarmak istediğiniz şey nedir?

Çoğu zaman hayatın rutin koşturması içinde bunu düşünemeyiz. Biraz zaman ayırın ve en önemli amaçlarınızı listeleyin. Bunları tamamlamak için kendinize 1 ay, 3 ay , 6 ay, 1 yıl, 5 yıl, 10 yıl gibi süreler tanıyın.

Hayatınızın farklı alanlarını göz önünde bulundurun, kariyer- aile ve kişisel amaçlar gibi. Güncel düşlediğiniz gerçekliği gösteren bir fiziksel resim kullanarak kolaj yada bir defter yaratın. Bu değerlidir çünkü amacınıza enerjiyle ve ilgiyle yaklaşmanızı sağlar. Eğer o terfiyi, yeni evi istiyorsanız yazmaya başlayın.

Kaç kere yeni bir hobi edinmeyi, yeni bir dil öğrenmeyi, klasik kitapları okumayı yada daha sağlıklı beslenmeyi düşündünüz. Başka bir ülkeye seyahat etmeye yada mavi yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Bu düşüncelerinizi “Bir gün yaparım” diyerek ertelemeyin. Çünkü böyle yaparsanız o bir gün hiçbir zaman gelmez. Bu yüzden bir strateji belirleyin ve bu yolda ilerleyin.

Hayatınıza öncelik verin

Eğer hayatınızı haftada 60 saat çalışarak ve tatil yapmayarak geçiriyorsanız kendinizi yorulmuş alıngan,ev ve işyerinde kızgın bulabilirsiniz.

Peki öncelik olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Bunu anlamanın bir  yolu o problemin sizi 5 yıl sonrada ilgilendirip ilgilendirmeyeceğini kendinize sormanızdır. Mesela gardırobunuz dağınıksa kapıyı kapatabilir bunu görmeyebilirsiniz.Kendinize yüklenmeyi bırakın.Hayatınız akıp gidiyor, çocuklarınız büyüyor,düşündüğünüzden hızlı geçiyor. Yirmi yıl sonra arkanıza bakıp keşke bu kadar ev işi yapacağıma biraz da eğlenseydim demek istemezsiniz.

İşinizi işyerinde bırakın. Eve gittiğinizde her ne yapıyorsanız ona odaklanın iş düşünmeyin yada çalışmayın.Kendinize boşluklar yaratın. Bu boşluklar sadece çocuklarınızla ilgilenmek için olmasın aynı zamanda kendinizle de ilgilenin.

Çıkış yolu bulun

Kendinizi dünyada sadece siz problem yaşıyor gibi hissediyor ve izole edilmiş mi görüyorsunuz? Düşünemediğiniz şey çoğu insanın da sizinle aynı problemi paylaştığı. Bir ağa ya da sosyal bir gruba katılın.Sizinle benzer sorunları yaşayan farklı kadınlarla vakit geçirmek hayata başka açılardan bakmanıza neden olacaktır.

Haftanızı önceden planlayın

Haftanızı planlamaya ya Cuma akşamından yada Pazartesi sabahından başlayın. Haftanın sonunda neleri yapıp yapamadığınızı kontrol edin. Eğer birçok aktivitenin yapılmadığını görüyorsanız planlarınız da değişiklikler yapın ve makul aktiviteler ekleyin. Haftanızı planladığınız kağıdı göremeyeceğiniz bir yere kaldırmayın. Planlar görmediğiniz de kendi kendilerine gerçekleştirilmeyeceklerdir. Göz önünde bir yere koyun ve günlük olarak kontrol edin.

Günlük yapılacaklar listesi yapın

Yapılması gereken her işi listeleyin ve öncelik sırasına koyun. Günlük acil işler için zaman ayırın ve telefon konuşması, email, görüşmeleri alışveriş ve idari görevler gibi işler için zamanı kısıtlayın.

Amaçlarınızı ölçülebilir yapın

Motivasyonunuzu sabitlemek için amaçlarınızın ölçülebilir olması gerekir. Amaçlarınızı açıkca belirledikten sonra onları ölçebilmek hayat tarzınızın değişmesindeki en önemli parçadır. Doğru yolda olduğunuzu nereden bileceksiniz?

Amaçlarınıza yönelmek ve etkili olmak için zamana ve enerjiye ihtiyaç vardır. Ama hayatınızdaki amaçları yerine getirebilmek için daha fazla zaman ayırabilir ve o amacı elde etmek için şansınızı artırabilirsiniz.

Her anınızı yakalayın 

Evet bazı zorluklar ve problemler olabilir, eğer ilerlemek için elinizden gelenin en iyisini deniyorsanız hayattan daha çok şey alabilirsiniz.Keşif ve çeşitlilik. İşe giderken farklı bir yol kullanın, daha önce yemediğini yemekleri test edin.

Hayat şaşırtıcı olabilir. Bu sizin seçiminiz.Şuan yaşadığınız hayattan memnun musunuz? Eğer değilseniz,hayatınızı anlamlı ve eğlenceli hale gireceğine inandığınız şeyleri yapın.Yaşamak için sadece tek bir hayatınız var. Her fırsatı değerlendirin. Dışarı çıkın ve ölürken bile aklınızda kalabilecek şeyleri yapın.

Her günü sanki son gününüzmüş gibi yaşayın.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İşyerinde Vücut Dilinin Yedi Kusurlu Hareketi

Vücut dili çok önemli olmakla beraber özellikle işyerlerinde çalışanların karşılarındaki kişilere vedikleri olumlu yada olumsuz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir