Anasayfa / Psikiyatri / Hallusinojen Kullanımına Bağlı Bozukluklar

Hallusinojen Kullanımına Bağlı Bozukluklar

En bilinen ve en yaygın kullanılan hallüsinojen LSD (liserjik asit dietilamid ) ya da halk arasında asit olarak bilinen maddedir. Diğerleri meskalin, psilosibin, gibi birbirinden yapıca çok farklı, fakat aynı etkiye yol açan maddelerdir.LSD bağımlıları bu maddeyi genellikle ağız yoluyla kullanırlar. Bununla birlikte göze damlatma,damar içi kullanım ve deriden emilim şeklinde kullanımı da olabilir.

Hallüsinojen kullanımını takiben belirgin bir şekilde davranışsal veya psikolojik değişiklikler görülür. Bunlar arasında anksiyete, depresyon, aklını kaybedeceği korkusu, paranoid düşünceler, yargılama bozukluğu ve algı bozuklukları sayılabilir. Çarpıntı, terleme, görme bulanıklığı, el titremesi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Hallüsinojen kullanımına bağlı kalıcı algı bozukluğu (flashback): Hallüsinojenlerle ortaya çıkan kalıcı algı bozukluğunun özelliği, daha önce hallüsinojen kullanımı ile ortaya çıkan etkilerin anımsanması şeklinde görülen algı bozukluklarının yeniden ortaya çıkmasıdır.

Yani madde alınmadığı halde madde etkilerinin yeniden yaşanması durumudur. Bunlar genellikle rahatsız eder yada korkutur. Klinik açıdan sıkıntıya ya da toplumsal, mesleki alanlarda ya da diğer işlevsellik alanlarında bozulmaya neden olur. Ortaya çıkan bu anormal algılar epizodik olur, karanlık bir ortamda bulunmak, bunları düşünmek, anksiyete, yorgunluk ya da stresle tetiklenebilir.

Hallüsinojen kullanımına bağlı psikotik bozukluk, duygudurum bozukluğu, anksiyete bozukluğu görülebilir.Halüsinojen bağımlılığı tedavisi diğer madde bağımlılıkları tedavileri ile aynı ilkelelerle yürütülür.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İyimser ve Kötümser İnsanlar Arasındaki Farklar

İyimserler (optimist) potansiyellerini maksimize ederlerken, kötümserler (pesimist) bastırırlar. İyimserlerle kötümserler arasındaki şu 5 ayırt edici …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir