Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Hafıza, Unutkanlık ve Unutkanlığın Nedenleri

Hafıza, Unutkanlık ve Unutkanlığın Nedenleri

Hafıza (bellek), bir insanın yaşadığı ya da çeşitli yollardan öğrendiği bilgileri akılda tutabilme becerisidir. Hafıza, çevre hakkında kazandığınız tecrübe ve bilgilerin depolanmasını ve daha sonra geri çağrılmasını sağlar. Hafızada depolanan bu bilgilerin ve tecrübelerin geri çağırılmasında yaşanan güçlükler de unutkanlık olarak tanımlanabilir.

Çevrenizle etkileşiminizdeki tüm yaşantılar ve beş duyunuzla algıladığınız tüm veriler beyninizde bir iz halinde kayda geçer. Bu ?iz?, bir uyaran veya deneyimle güçlendirilmediği,yenilenmediği ve tekrarlanmadığı takdirde zamanla silinip yok olabilir. Bilginin tekrar tekrar kullanılması öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırır.Bellek, kısa ve uzun süreli olarak iki şekilde işler. Kısa süreli bellek ihtiyaç duyduğumuz şeyleri kısa sürede kullanmamızı sağlar, eğer bu bilgi tekrar kullanacağımız bir bilgiyse uzun süreli belleğe kaydedilir.

Yaşadığınız ve öğrendiğiniz her şey hafızanızın bir köşesinde saklanır ve ihtiyacınız olduğunda bilincinize çıkar. Günlük yaşamınızı sürdürebildiğiniz ve ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğiniz sürece tek başına bazı bilgi ya da olayları unutmak ciddi bir sorun anlamına gelmez. Eğer gündelik yaşamınızın gerekliliklerini eskisi gibi yerine getiremiyorsanız, hafızanızda bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz.

Unutkanlığın Nedenleri

Unutkanlık yaşamınızı zorlaştıran bir düzeyde ise, bu durumla baş etmek için öncelikle unutkanlığınızın nedenlerini doğru saptamak gerekir.

Bunama, depresyon gibi nörolojik ve/veya psikiyatrik hastalıklar,

Yoğunluk, stres, kaygı, travma gibi içsel ve dışsal nedenler,

Önemli/önemsiz bir çok uyaran ve bilgiye maruz kalmak,

Çok fazla farklı şeyle aynı anda meşgul olmak,

Dikkat problemleri,

Öğrenme ve hafızada tutma tekniklerinin yetersizliği bazı bilgi ve anıları hatırlamamızı zorlaştırabilir ya da engelleyebilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Konsantrasyon ve Hafızanızı Nasıl Geliştirebilirsiniz ?

İnsan fizyolojisi için hafıza ve konsantrasyon birbiriyle ilişkilidir ama bu, birisi iyi olduğunda diğerinin de …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum