Anasayfa » Psikoloji » Günümüz Gençliği Bağımsızlığı “Kulaklık”ta Buluyor

Günümüz Gençliği Bağımsızlığı “Kulaklık”ta Buluyor

Şirketler, markalar, siyasi partiler 1990’ların ortalarından bu yana gençliği “en iyi okuyan” olmak için araştırma şirketlerinin kapısını aşındırıyor. Ancak sonuçlar sadece pazarlama amacıyla yapılan bu araştırmaların gençleri daha da gizemli kılmaktan başka bir işe yaramadığını ortaya çıkardı. Sosyologların Y kuşağı olarak adlandırdığı bu grup, ekonomiden siyasete, değer yargılarından dış ilişkilere kadar birçok alanda toplumların kaderini belirlemeye başladı.

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın..

Nüfusun Yüzde 25’i

Yaklaşık bir aydır Türkiye’nin gündemini belirleyen 15-29 yaş arası gençler toplumun yüzde 25’ini oluşturuyor. Araştırma şirketi Konda’nın patronu Bekir Ağırdır’a göre göre ailenin tüm harcama tercihlerini etkileyen gençlerin takip ettikleri trendler ekonominin de bel kemiğini oluşturuyor.

Tek Başına Ülke

Lise ve üniversite gençliğini yakından takip eden Youth Republic’in yaptığı araştırmalar da Y kuşağının yarattığı ekonomiyi tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre aileler televizyondan gıda harcamasına kadar tüm alışveriş tercihlerinde ortalama yüzde 70 düzeyinde çocukları tarafından yönlendiriliyor. Bu gençlerin sadece cep harçlıklarından oluşan pazar ise 2012’de 101 milyar lirayı buldu. Bu rakamın 2010’da 86 milyar lira olduğu düşünülürse söz konusu bütçenin krizlerden bağımsız büyüdüğü ortaya çıkıyor. Harçlıklarıyla İSO 500 listesinin zirvesindeki birçok şirketi geride bırakan bu gençler Türkiye’nin en büyük şirketi konumundalar. Örneğin TÜPRAŞ’ın 3.6 kat üstünde büyüklüğe sahipler.

Kulaklık Simgesel Değerde

Trend Group’un araştırmasına göre günümüz gençliğinin simgesi kulaklık. Keeler bu durumu şöyle açıklıyor: “Kulaklık dünyadan koptuklarını göstermiyor. İç seslerini dinlediklerini, bağımsız ve özgür olmanın yolunu böyle bulduklarını gösteriyor. Bir zırh aslında. Şirket ve yöneticilerinin bunu anlamaları gerek.”

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Dünyada Her 100 Kişiden Biri Artık Şizofren

Şizofreni Dernekleri Federasyon Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür, yaptığı açıklamada, şizofreninin genellikle 16-25 yaşlarında başladığını …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum