Anasayfa / Genel / Gökkuşağı Renklerinin Anlamları Nelerdir

Gökkuşağı Renklerinin Anlamları Nelerdir

Gökkuşağı bir ömrü temsil ettiği gibi her rengi başka bir anlam taşır.Peki gökkuşanın renkleri ne anlamlara gelir.

Sarı

Sarı size ilham verir. Sarı rengi, orjinal fikirlere ilham verir, yaratıcılığı tetikler ve meraklılığı arttırır.Ayrıca umut verici, moral yükseltici, mutlu ve eğlenceli bir renktir. Fakat çok fazla sarı rengi de insanları fazla eleştirici, önyargılı ve analitik kılar.

Yeşil

Yeşil, baharın rengidir. Yeniden canlanma ve yeniden doğuşun sembolüdür. Ayrıca uyumu, büyümeyi ve umudu simgeler. Kalp ve duyguyu dengeleyen bir renktir ve insanların kendilerini şımartmalarını sağlar.Ayrıca kıskançlığı da temsil eder.

Mavi

En rahatlatıcı ve barışçıl renklerden biri olan mavi yatak odaları için idealdir. Yatak odanızı sakinleştirici bir mavi renge boyamak kendinizi daha rahat ve dingin hisstmenizi sağlar. Ayrıca mavi, kendini adamanın,sadakatin, bilgeliğin ve güvenin simgesidir. Fakat fazla mavi, katı biri olmanıza neden olabilir.Evinizi boyarken her yeri mavi yapmamaya özen gösterin.

Kırmızı

Gökkuşağının en enerji verici rengi olan kırmızı insanları heyecanlandırır ve harekete geçirir. Ayrıca kişiye güven hissi verir. Kırmızı, aynı zamanda tutku ve aşkın rengidir. Çin’de ise kırmızı, hem gelinlerin giydiği renktir hem de evlilikte iyi şans getirdiğine inanılır. Eğer siz de evinize kırmızı katmak istiyorsanız dikkatli olun, çok kırmızı bir ev sizi sinirli ve gergin yapar.

Çivit mavisi

Mavi ve morun arasında çivit mavisi rengi bulunur. Çivit mavisi, önsezi, doğruluk, idealistlik ve içgözlemin rengidir. Çivit mavisi, kişinin içindeki sorumluluk hissini ve pratikliği ortaya çıkartır. Çivit mavisi rengini çok fazla kullanmak ise yargılayıcı ve hoşgörüsüz olmanıza neden olur.

Turuncu

Turuncu sıcak ve mutlu bir renktir. Optimistliğin arkadaşlığın, maceranın ve iyi ilişkilerin sembolüdür.İçinizdeki hevesi, cesareti, modernizasyonu ve canlılığı ortaya çıkartır. Turuncunun her tonunun farklı bir anlamı vardır. Şeftali tonu iletişimi ve iyi davranışları simgelerken altın rengine doğru olanı irade ve zindeliği temsil eder. Koyu turucu ise kendine fazla güvenmenin ve hırsın sembolüdür. Daha pozitif etkiler için açık renk turuncuları tercih edin.

Menekşe rengi

Yaratıcılığın, orjinalliğin, fedakarlığın, yaratıcılığın, gizemin ve fantazinin rengi olan menekşe rengi ilhamı,hayal gücünü ve spiritüelliği temsil eder. Menekşe rengi etrafınızda olduğunda içinizdeki empati ortaya çıkar ve duygularınızı kontrol etmenizi sağlar. Fakat menekşe diğer yandan kinizm, abartılı davranışlar ve touluğu da ortaya çıkartır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir