Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Mesleki Rehberlik » Ginzberg ve Hoppock’un Mesleki Gelişim Kuramları

Ginzberg ve Hoppock’un Mesleki Gelişim Kuramları

Meslek seçimine gelişimsel bir süreç olarak bakan Ginzberg ve arkadaşlarına göre bir meslek seçimi; yalnızca belirli bir anda gerçekleşen bir olay değil, çocukluktan ergenliğe oradan da erken yetişkinliğe uzanan geniş bir dönemi kapsayan gelişimsel bir süreçtir. Bu kuramın üç temel özelliği vardır.

  • a)Meslek seçimi bir süreçtir.
  • b)Bu süreç büyük ölçüde geri dönülmezdir.
  • c)Seçim sürweci daima bir uzlaşmayı içerir

Ginzberg mesleki karar verme sürwecini fantezi, geçici ve gerçekçi olarak üç dönemde incelemiştir. Fantezi dönemde seçimler hayali ve oyuna yöneliktir. Çünkü çocukların gerçeklik algıları tam olarak gelişmemiştir. 11-17 yaşlarını kapsayan geçiş döneminde genç ilgi, yetenek ve değer yargılarının farkına vararak daha gerçekçi seçimler yapmaya hazırdırlar. Gerçekçi dönemde ise birey geçirmiş olduğu çeşitli yaşantılarla birlikte kendi kişisel sosyal özelliklerini de dikkate alarak tercihlerini uygulamaya koyabilmektedir.

Hoppock’un Kuramı

Bu görüşe göre:

1) Bireyler bilinçli yada bilinçsiz oldukları bazı duygusal ihtiyaçlarını ve değerlerini doyurmak amacı ile bir meslek seçerler.

2) Seçilen meslek bireyin kendi ihtiyaçlarını en iyi karşılayacağını sandığı bir meslektir

3) İster belirgin olarak algılansın ister bireyin yöneldiği davranışlara bakılarak sadece hissedilebilir bir düzeyde olsun bireyin bütün ihtiyaçları onun meslek seçimini etkiler.

4) Bireyin ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların doyurulma düzeyi sürekli değişiklik gösterdikçe ve birey ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacak yeni meslekler hakkında bilgi edindikçe bireyin meslek seçimi de sürekli değişiklik gösterir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Gençlerin Mesleki Gelişimine Nasıl Destek Olunur

Çocuklarınızın yetişkinliğe adım atması sürecindeki en önemli öğelerden biri meslek seçimidir. Anne Babalar olarak çocuklarınızın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir