Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Mesleki Rehberlik / Gençlik Döneminde Mesleki Gelişim

Gençlik Döneminde Mesleki Gelişim

Lise öğreniminin yapıldığı 15-18 yaşlar kimlik kazanma dönemidir. Bu dönemdeki gencin artık kendini tanıması, kendi yapısına ve koşullarına uygun bir alanı belirlemesi beklenir. Meslek gelişim döneminde ?Billurlaşma Dönemi? olarak adlandırılan bu döneme özgü mesleki davranışlar şunlardır.

Zaman kavramını geliştirmiş olma. Bu dönemde gençleri şimdi ve gelecek arasındaki ilişkiyi göre bilmelidir. Yani gencin o döneme kadar yaptığı ve yapacağı çalışmaların seçeceği meslekle bağlantısını kurması gerekir. Örneğin mühendis olmak istiyorsa matematik ve fizik derslerindeki başarısını düşünmeli ve lisede daha çok bu dersleri alacağı alanı seçmelidir.

Yeteneklerini, ilgilerini ve değerlerini ayrıştırmış olma. Meslek tercihlerinin billurlaşması, her şeyden önce kişinin yeteneklerinin, ilgilerinin ve meslek değerlerinin belirginleşmiş olmasına bağlıdır. Genç, yeteneklerini hangilerinin daha güçlü olduğuna doğru ve sağlıklı bir şekilde karar verir ve o alana yönelirse artık belli bir alana enerjisini kanalize etmiş olur. Bu durumda tercihlerini daraltması daha kolay olur.

Meslek seçme sorumluluğunu üstlenme. Gencin mesleğine kendisinin karar vermesi bu gelişim aşamasında yerine getirmesi gereken en önemli görevdir. Gencin özerkliğine kavuşması ve karar verme becerisinin gelişmesi bu gelişim görevini başarılı bir şekilde yerine getirmesinde önemli bir etkendir.

Kaynakları kullanma. Bir meslek seçmesi gerektiğinin bilincinde olan gencin meslekleri tanımak için çeşitli kaynaklara baş vurması ve meslekler hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Gençlerin meslek seçerken şu hususlara dikkat etmeleri gerekir;

Gencin bir meslek seçerken yeteneklerini, ilgilerini ve diğer kişilik özelliklerini dikkate alması gerektiğini bilincinde olması gerekir. Bazı gençler bir meslek seçerken o mesleğin sadece adına bakmakta, gireceği mesleğin kişilik yapısına, mizacına uygun olup olmadığını hesaba katmamaktadır. Kişinin ilerde mesleğinde başarılı ola bilmesi için, seçtiği mesleğin gerektirdiği kişilik özelliklerini öğrenmesi ve kendini bu özellikler açısından değerlendirmesi çok önemlidir.

Gencin meslek seçme aşamasında seçenekleri değerlendirirken ailesinin ve toplumun sosyo- ekonomik koşullarını dikkate alması gerekir.

Gençlik döneminin ilk yıllarında kişinin seçeceği meslek alanını belirlemesi gerekir. Yani bu dönemdeki gençten genel bir tercih alanı belirlemesi gerekir. Bu aşamada özgül bir meslek seçiminden çok belli bir alanın seçimi söz konusudur.

Belli bir alana yönelen kişi dönem genç için daha çok bir araştırma ve inceleme dönemidir. Genç öncelikle kendi kişisel özellikleri hakkında daha çok bilinçlenir. Hangi alanların ilgisini çektiğini, hangi alanlarda daha başarılı olduğunu daha fazla düşünmeye başlar. Meslek seçimi için diğer toplumsal faktörlerin önemli olduğunu anlamaya başlar. Lise birinci sınıfın sonlarında doğru genel bir tercih alanı belirlemeye başlar. Sonra giderek tercihleri daralır ve ilerleyen yıllarda net bir mesleki alan belirlenir.

Gençlik döneminde olan çocuklarımızın mesleki gelişimlerine yardımcı olmanız için şunları yapabilirsiniz

Çocuğunuzla birlikte yetenek, ilgi ve değerlerine uygun bir alanı okulunuzun rehber öğretmeninden yardım alarak belirleyin.

Çocuğunuza yetenek ve ilgilerine uygun bir alanı seçtiğinde ilerde daha mutlu ve başarılı olacağını hatırlayın.

İlgi duyduğu faaliyetleri yapması için ona fırsatlar verip onu yeteneklerini geliştireceği etkinliklere yönlendirin.

Net ve belirli mesleki hedef belirlemesine yardım edin.

Bir işe nasıl baş vurulur gibi bazı iş arama becerilerini çocuğunuzun öğrenmesini sağlayın.

Çocuğunuzu liseden sonraki eğitim ve iş olanaklarını araştırmaya sevk edin.

Girmeyi düşündüğü meslekle ilgili olarak meslek elemanları ile görüşmesini ya da üniversite tercihlerinde yazacağı programlar içinde o programda okuyan yada mezun olan kişi ve fizik derslerindeki başarısını düşünmeli ve kişilerle görüşmesini önerin

Evde ve okulda olmak üzere küçük konulardan başlayarak çocuğunuza bağımsız karar verme sorumluluğunu öğretin.

Unutmayın ! sizler çocuğunuzun kendisine en uygun mesleği seçmesine yardım edecek en önemli kişilersiniz ve çocuğunuza yapacağınız yardım onun ilerde mutlu ve başarılı bir insan olmasına yardım edecektir.

Anne Baba Olarak;

Öncelikle

Çocuğumun ne gibi özellikleri var?

Neleri yapabilir?

Hayattan beklentileri neler?

Sorularını sağlıklı bir şekilde cevaplandırmanız gerekmektedir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz İçin En İyi Okul Hangisidir?

Bir okulu başarılı yada değil diye ayırmak her zaman sadece akademik başarı ile olmaz.Zira okullar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir