Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Mesleki Rehberlik » Geleceğin Meslekleri ve Meslek Trendleri

Geleceğin Meslekleri ve Meslek Trendleri

Bugünün meslekleri gelecekte geçerli olmayabilir. İleride hangi meslekler öne geçecek,hangileri daha fazla para kazandıracak, meslek seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hepsini sizin için araştırdık.

Gelecekte mesleklerin değil, becerilerin ön planda olacağını belirten M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Başkanı, Fütürist Ufuk Tarhan, ?Birçok yeni meslek dalı olacak. İnsanların yaptığı fiziksel güç gerektiren işleri robotlar halledecek. Alan, odaklanılan bilim, dal ne olursa olsun; onu en iyi yapan ve geliştiren, o konuyu meslekleştirebilecek? dedi.

Tarhan, üniversite adaylarına şu tavsiyelerde bulundu: ?Nereyi tutturabiliyorsanız oraya girin. Çünkü işinizi yapacağınız zaman geldiğinde edindiğiniz bilgilerin önemi kalmayacak. Kendinizi iyi tanıyın, özgüvenli rahat, insani değerlerini gelişmiş bireyler olun. Sizi meslekleriniz yaratacak ve anlamlandıracak. Eskimiş para kazanma ve başarı tariflerine önem vermeyin. Artık zaman değişti, yeni bir çağdayız.?

İşte, geleceğin meslekleri ve trendleri.

Üretim sektöründe istihdam olanakları hızla düşüp, hizmet-servis sektörleri yükselişe geçecek.

Dünyanın yarısı araştırıp, geliştirecek, üretecek, pazarlayıp, dağıtacak; diğer yarısı da küçücük şirketler ya da bireysel girişimciler tarafından onlara hizmet olarak satılacak.

Bir şeyi derinlemesine bilen ama bildiğini her alanda, her modelde, her yerde yapabilen ve her kurum-kişiye sunabilenler başarılı olacak.

Yepyeni yetkinlik setleri ve anlayış değişiklikleri gerekecek. Bunları kavrayıp, kendini sürekli geliştirip,öğrenebilen ve uygulayabilenler kazanacak.

Teknik eğitimler üniversite ve iş yerlerince verilecek. Onun dışındaki konuları sunan eğitim merkezleri gelişecek.

İhtiyaç ve hedeflere göre eğitim ve kariyerler çok küçük yaşlardan itibaren odaklı biçimde tasarlanacak.

Her ne iş yapılırsa yapılsın teknolojiyi ve sosyal mecraları, mobil uygulamaları, dijitalleşmeyi iyi kullanmak,anlamak ve anlamlandırmak en önemli yetkinlik olacak.

Çalışma yaşı düşecek ve aynı zamanda yükselecek. Şirketler gençleri daha çok istihdam edecek, bunun yanı sıra ileri yaşlı uzmanlardan fazla danışmanlık hizmeti satın alacak.

Her yer ofis olacak. Bu da her konuda esneklik ve tölorans ihtiyacını arttıracak.

Yaratıcı, tasarımcı, cesur, atak ve teknolojiye hakim profiller öne çıkacak.

Tek yerden maaş almak yerine kendi işini yapmak ve bunu çeşitli firma, kurum ya da kişilere satarak para kazanmak geçerli olacak.

İnsanların eğlence, tatil, çalışma anlayışları da değişecek. Turizm, eğlence tüketmek ya kitlesel ya çok butik olarak gelişecek.

Sanal eğlence, önem kazanacak. Görüntüleme cihazları ile sanal gerçeklik ve buluşma gibi deneyimler tasarlayıp, bunu pazarlamak öne çıkacak.

Tatil, eğlence mekanları da özgünleşecek. Tematik kurgulara ve çeşitli ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde yapılanacak.

Fiziksel mekanlarda teknoloji kullanımı, odalarda sağlanan görsel ve iletişime dönük donanım baştan aşağı değişecek.

Hangi sektör olursa olsun en önemli şey daima ucuz ve kaliteli olmak olacak.

Eğlendirmeyen ve iyi hissettirmeyen hiçbir ürün, iş yeri tutunamayacak. O yüzen özellikle motivasyon ve teşvik unsurlarının hem pazarlama, hem de İK açısından yepyeni yöntemler yaratması gerekecek.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Mesleki Gelişim Dönemleri Nelerdir

Bireyde mesleksel gelişim sırasıyla; büyüme,araştırma,yerleşme,koruma ve sürdürme ile emeklilik olmak üzere,beş evrede gerçekleşmektedir. Bu sınıflama …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum