Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Eğitsel Rehberlik » Geleceği Konusunda Çocuğumuz Ümitsiz ve Karamsarsa Ne Yapmalıyız ?

Geleceği Konusunda Çocuğumuz Ümitsiz ve Karamsarsa Ne Yapmalıyız ?

Kendini sorgulama evresinde olan gençte, gelecekle ilgili karamsarlık ya da ümitsizlik, karşılaşabilecek sorunlardan biridir.

Bu karamsar tablonun yanı sıra genç zaman zaman ilişkilerinde de sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Anne baba olarak sizlerin çocuğunuza, onun yanında ve onun kararlarını destekleyen olduğunuzu, sadece sözle değil davranış ve tutumlarınızla da hissettirmeniz önemlidir.

Bunu yapabilmek için de çocuğunuzla, onun rahat ettiği ortamlarda yapılacak sohbetler, birlikte gezi ya da farklı etkinlikler, iç dünyasını anlayabilmeniz de etkili olacaktır.

Zorlayıcı değil sadece öneri getirici; yargılayıcı değil tarafsız dinleyici durumunda olmanız göz önünde tutulması gereken noktalardır.

Önemli olan, çocuğunuzun kendisi ve geleceği hakkında geliştirdiği olumsuz düşüncelerin kaynağının,kurduğu yanlış düşünce sistemi olduğunu fark ettirebilmektir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir