Anasayfa / Genel / Gebelik ve Gebeliğin Oluşumu

Gebelik ve Gebeliğin Oluşumu

Adet döngüsünün içinde yumurtlamanın olduğu günlerde bir cinsel ilişki olursa, hazneye boşalan meni içindeki erkek tohum hücreleri, rahim boynunu ve rahim içini geçerek tüpe ve oradaki yumurtaya ulaşır ve yumurtayla birleşir.

Döllenmiş yumurta gelişmeye başlar ve rahim içine yerleşir, gebelik başlar. Gebelik sırasında adet görülmez. 9 ay 10 gün içinde bebek gelişimi tamamlanır ve doğum olur. Bebeğin kız mı erkek mi olacağını erkek tohum hücresi belirler; kadının hiçbir rolü yoktur. Eğer babadan gelen tohum erkek olma özelliği taşıyorsa (Y), bebek erkek olur. Kız özelliği taşıyorsa (X) bebek kız olur.

Çok ve sık doğuma bağlı gebelikleri ve kadın hastalıklarını, kansızlık ve bunun neden olduğu hastalıkları, zor doğuma bağlı tehlikeleri, erken ve geç yaşta olan doğumları, istenmeyen gebelik ve düşükleri, iki yıldan kısa aralıklarla olan doğumları  önleyerek annenin ruh sağlığını korur.

Erken doğmuş çocuk sayısı azalır sağlıklı doğan bebek sayısı artarak bebek ölümleri azalır. Aile yeterince ilgi, sevgi şefkat, gösterebileceği için çocuklar ruhsal yönden daha sağlıklı gelişirler. Çocukların ekonomik ihtiyaçları karşılanabilir, eğitim imkanlarından daha çok yararlanırlar.

Sonuçta ise anne ölümlerini azaltarak toplumda sağlıklı ve mutlu anne sayısı artırır, toplum için yararlı olacak ,sağlıklı, mutlu, iyi eğitilmiş  gençlik  oluşur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Anne Karnında Down Sendromu Teşhisi

Gelişmekte olan ceninde Down sendromunu tespit etmek üzere hamilelik sırasında yapılan basit kan tahlili İngiltere’de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir