Anasayfa / Özel Egitim / Gebelik Öncesi ve Gebelikte Alınan Folik Asit Otizm Riskini Azaltıyor

Gebelik Öncesi ve Gebelikte Alınan Folik Asit Otizm Riskini Azaltıyor

ABD’de yayımlanan bir araştırma, gebelik öncesi ve gebelikte alınan folik asidin otizm riskini azalttığını ortaya koydu.

New York’taki Colombia Üniversitesi epidemioloji profesörü Ezra Susser, yapılan araştırmayla, hamileliğin başından itibaren folik asit kullanımının, bebeklerde otizm riskini yüzde 40 azalttığını açıkladı.

Araştırmaya imza atanlardan Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nden profesör Pal Suren, gebelikten 4 hafta önce ve gebelikle beraber 8 hafta boyunca folik asit kullanılmasının bebeklerde otizm riskini azalttığını,ancak folik asidin, Asperger sendromu gibi otizmin alt gruplarında herhangi bir önleyiciliğinin olmadığını belirtti.

Araştırmada, Omega 3 yağı ile diğer mineral ve vitaminlerin hamilelikte ya da öncesinde alınmasının ise otizm üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığı belirlendi.

Amerikan Medical Association (JAMA) dergisinde bugün yayımlanan araştırma, Norveç’te, anneleri, gebelik döneminde folik asit tüketen, 2002-2008 arasında doğan 85 bin çocuk üzerinde yürütüldü. 2011 yılında bu çocuklardaki otizm riskinin, hamilelik döneminde folik asit kullanmayan annelerin çocuklarına oranla yüzde 40 daha az olduğu ortaya çıktı.

Organizmalarda oluşan hasarı tamir edebilen ve DNA sentezi için vazgeçilmez olan folik asit, yeşil yapraklı sebzelerde, bezelyede, pirinçte,havuçta ve yumurtada bulunuyor.

ABD’de, Kanada ve Şili’de, buğday unlarının içine dahil edilen folik asidin tüketimi kolaylaştırılıyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Psikolojik Yardım Almanız Gerektiğini Nasıl Anlarsınız

Psikoloğunuz size, kendinizi farklı bir gözden görebilme fırsatını sunarken, kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olur …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir