Anasayfa » Aile » İlişkiler » Flörtöz Kimyasal Kadınları Daha Çekici Yapıyor

Flörtöz Kimyasal Kadınları Daha Çekici Yapıyor

“Flörtöz kimyasal” olarak adlandırılan oksitosin hormonu sayesinde erkekler kız arkadaşlarını daha çekici buluyor.

Eğer erkek arkadaşınız size o gün ne kadar güzel olduğunuzu söylüyorsa bunu düşünen aslında erkek arkadaşınız değil “hormonları.” Yapılan bir çalışmaya göre “flörtöz kimyasal” olarak adlandırılan oksitosin hormonu sayesinde erkekler kız arkadaşlarını daha çekici buluyor.

Ancak paniğe gerek yok çünkü sarılma veya öpüşme gibi durumlarda salgılanmaya başlayan hormon sadece partnerler üzerinde etkili. Yabancılar veya iş arkadaşlarının daha çekici görünmesine neden olmuyor.

Alman araştırmacılar oksitosin hormonunun tek eşliliği sağlamak gibi bir görevi olduğunu ve tek eşliliğin memeli canlılarda az görülen bir durum olduğunu belirtti.

Bonn Üniversitesi’nden bilim adamları 40 genç erkeğe aşık oldukları sevgililerinin fotoğrafını gösterdi.Deneye katılan gönüllülere bir etkisi olmayan plasebo sprey ve bir de oksitosin spreyi sıkıldıktan sonra partnerlerini ne kadar çekici buldukları soruldu. Ardından gönüllü olarak araştırmaya katılan erkeklere yabancılarla, uzun süredir tanıdığı iş arkadaşı gibi insanların fotoğrafları gösterildi.

Ayrıca uzun süreli ilişki yaşayan gönüllülerin beyin taramaları da yapıldı ve beyinlerinin nasıl tepki verdiği ölçüldü.

Araştırmayı yürüten Dirk Scheele, gönüllü erkeklere plasebo yerine oksitosin verildikten sonra partnerlerini diğer kadınlardan çok daha çekici bulduklarının ortaya çıktığını söyledi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Aldatan Erkekler Anlatıyor; Aldattım Çünkü

İlişkileri etkileyen en önemli sebeplerden biri aldatma veya aldatılmalıdır. Toplumsal olarak erkeklerin aldatma oranları yüksek …

Ne düşündüğünü merak ediyorum