Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Eyvah! Öğrencim İntihar Ediyor

Eyvah! Öğrencim İntihar Ediyor

Eğer bir okulda Psikolojik Danışman olarak çalışıyorsanız karşılaştığınız ya da karşılaşma ihtimaliniz olan en önemli vakalardan birisi İNTİHARDIR. Psikolojik danışmanlar için en zor vakalarda birisi intihar düşüncesi olan öğrencilerdir.

Peki hangi öğrencinin intihar etme riski olduğunu nasıl anlayabiliriz? Neler yapabiliriz?
1) Okullarda sınıf rehber öğretmenlerinin sene başında doldurmak ve sene içinde guncellemek zorunda oldukları sınıf risk haritaları bulunmaktadır. Bu formlar aracılığıyla okul psikolojik danışmanları okulun risk haritasını çıkarıp intihar riski taşıyan öğrencileri tespit edebilirler. Bu öğrencilerle düzenli görüşmeler yapılıp eksik olan alanlarına yönelik psiko-egitim çalışmaları yürütülmelidir.  Eğer intihar etme düşüncesi varsa öğrenci size güvendikten sonra bunu söyleyecek ya da sinyal verecektir.

2) Diğer yöntem ise İntihar Olasılığı Ölçeğidir. Bu ölçek sayesinde öğrencilerinizin intihar etme olasılığını tespit edebilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken nokta bu test ve ölçekler sadece “ihtimali” ortaya koymaktadır.

3) Son yöntem ise bir yönteme gerek kalmamasıdır, öğrencinizin size intihar edeceği sinyallerini vermesi ya da direkt olarak ifade etmesidir. Böyle vakalarda kullanabileceğimiz bazı sihirli cümleler bulunmaktadır. Bu sihirli cümleler ve metaforlar ögrencinizin ruhuna dokunmakta size yardımcı olacaktır.

Danışan: Uzun zamandır kendimi kötü hissediyorum ve depresyondayım. Kendime bir çıkış yolu bulamıyorum umudumu kaybetmek üzereyim.
P. Danışman: O kadar umutsuz görünüyorsun ki acaba kendine zarar verme düşüncen var mı diye merak ediyorum.
Danışman: Evet… Ölmek istiyorum.
P. Danışman: Hmm. Kendini öldürmek için bir yöntem düşündün mü ?
Danışan: Evet…
P.Danışman: Lütfen bana anlat.
Danışan: Yatak odamdaki çekmecemde boş bir silah var.
P. Danışman: Mermi almayı düşünüyor musun?
Danışan: Hayır
P.Danışman: Silahın var mermin yok. Daha önce intihar etmeyi denedin mi ?
Danışan: Evet…

Yukarıdaki örnekte Psikolojik Danışmanın krize müdahale için kullandığı ilk yöntemi (1) öğrencisine intihar etmek için bir yöntemi olup olmadığını sorması ikinci yöntemi ise (2) daha önce intiharı deneyip denemediğini sormasıdır. Eğer çocuğun yada ergenin intihar etmek için net, ulaşılabilir ve spesifik bir yöntemi varsa ya da daha önce intiharı denemişse intihar etme riski çok fazladır.

Böyle bir durumda psikolojik danışmanın hem yasal olarak hem de meslek etiği sebebiyle danışanın yaşamını korumak için eyleme geçme sorumluluğu vardır. Öğrenci ve aile süreçten haberdar edilir ve ilgili kurumlara bildirilir. Ardından aile ile işbirliği içerisinde çocuğun psikiyatrik destek alması için uzmanlara yönlendirilmesi hem yasal hem etik zorunluluktur.

Şimdi yaşanmış bir olay

 

Kaynakça:
PSİKOLOJİK DANIŞMA Temel Öğeler; SCOTT T. MEIER, SUSAN R. DAVIS

Hakkında samet

19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunuyum. Özel Eğitim İlkokulu, Ortaokulu ve Mesleki Eğitim Merkezinde Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen olarak çalışmaktayım. Çocuk Gelişim, Zeka ve Değerlendirme Testleri Uygulayıcısıyım.

İlginizi Çekebilir

Okulu Sevmemek Genlerimiz de mi Var?

Okulu sevmemek genlerimizden mi kaynaklanıyor. Bu soruya sizin adınıza cevap vermek için bazı uzmanlar bir …

Yorum Var

  1. ben de sürekli intiharı düşünüyorum ailevi sorunlar yaşıyorum

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: