Anasayfa » Aile » Evlilikte Mutlu Olabilmenin Sırrı Nedir?

Evlilikte Mutlu Olabilmenin Sırrı Nedir?

Evlilik ilişkisi içine giren iki birey, artık iki kişilik değil birlikte bir yaşam sürmeye başlayan bir yapıya sahip olurlar. Birlikte olmadan önceki alışkanlıkları, beklentileri, yaşam tarzları, istekleri vb. diğer tüm özellikleri artık birbirlerine uymak zorundadır. Zaten evlilikteki doyumu arttıran da bu uyumun kalitesi ve miktarıdır. Peki nasıl oluyor da bazı evlilikler mutlulukla sonuçlanırken bazıları mutsuzluğa mahkum olabiliyor?

Evlilikte Mutlu Olabilmenin Sırrı Nedir?

Evlilik doyumunu ifade ederken aile kavramı unutulmamalıdır. Nichols ve Schwartz, (2002)’e göre sağlıklı aileler; üyelerine değer vermekte, birbirlerini dinlemekte ve saygı göstermektedirler. Eşler arasında sevgi ve saygı karşılıklıdır ve birbirlerine karşı eşler açık ve samimidir. Bu samimiyet ailenin diğer üyelerine de yansımaktadır. Aile içinde kaygı verici durumlar, öfkeler, kırgınlıklar açıkça konuşulabilmektedir.

İşbirliği bütün sağlıklı evlilik ilişkilerinin temel bir öğesidir. Bireyler bir ilişkiye kendilerinde var olan temel inançları, niyetleri ve beklentileri ile birlikte girerler. Bununla birlikte ilişkide biraz bencillik, biraz birbirlerini cesaretlendirme ve işbirliğini kullanarak yeni hayatlarını kurmaya çalışırlar. Eğer her iki bireyde karşılıklı işbirliği esasına göre birbirlerinin ve kendilerinin ihtiyaçlarını bilir ve bunları karşılamaya çabalarsa ilişkileri gelişir ve uzun süre devam eder (De Witt, 1982).

Sağlıklı ilişkilerin sonucu olarak ortaya çıkan ve eşlerin birbirini mutlu edebilmesi olarak tanımlanan evlilik doyumu çeşitli etmenlerle artabilirken aynı şekilde azabilmektedir. Eğer çiftler sağlıklı bir evlilik sürdürmek ve mutlu bir aileye sahip olmak istiyorlarsa evlilik doyumlarını arttıran ve azaltan bu etmenleri bilmeli ve buna göre davranışlarına yön vermelidirler.

Evliliklerde mutluluğu arttıran bazı etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Sağlıklı ve karşılıklı iletişimin var olması,
 2. Eşlerin doğru eş seçimi yaptıklarına ilişkin olumlu görüşleri,
 3. İsteyerek yapılan bir evlilik içinde bulunmuş olmaları veya buna ilişkin olumlu görüşler,
 4. Eşlerin birbirleri ile duygudaşlık kurabiliyor olmaları,
 5. Eşlerin bir birlerinin özel anlarına saygı gösterebilmeleri,
 6. Eşlerin aşırıya kaçan müdahale edici tutumlar, kıskançlıklar ve şiddet içerebilecek davranışlara sahip olmamaları,
 7. Eşlerin birbirlerine karşı dürüst ve açık olabilmeleri,
 8. Eşlerin aileleriyle de ilişkinlerinde saygı ve ölçüye dikkat edebilmeleri ve ilişkilerini bu yönde sürdürmeleri,
 9. Çocuk sahibi olma konusunda aynı veya benzer düşüncelere sahip olmaları,
 10. Çiftlerden birinin veya her ikisinin de herhangi ciddi bir fiziksel veya ruhsal hastalığının bulunmaması,
 11. Sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olunmasıdır.

Her evlilik ancak ve ancak doğru zamanda doğru kişilerin bir araya gelmesiyle doğru bir iletişim yönteminin var olduğu bir ortamda gerçekleşebilir. Sizde evlilikte mutluluğu yakalamak istiyorsanız önce doğru kişiyi seçmeyi öğrenmelisiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Aile İçi ve Toplumda Şiddet Olgusu Araştırması

Aile içinde ve toplumsal alanda şiddet konulu araştırma ile aile içerisindeki ve toplumsal yaşam alanındaki …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum