Anasayfa » Aile » Evlilik » Evliliklerde Mutluluğu “Erotizm” Engelliyor

Evliliklerde Mutluluğu “Erotizm” Engelliyor

İkinci evliliklerde mutluluk oranının sadece yüzde 18 olduğuna dikkat çeken uzmanlara göre, terk edilme korkusu ve kapana kısılmış hissinin yaşandığı ilişkilerde erotizm ölüyor.Çocuklar ya bekâr ebeveynleri ile yada üvey anne/baba ile yaşıyor.Araştırmalar, ikinci evliliklerini yapan çiftlerin sadece yüzde 18inin mutlu olduğunu gösteriyor dedi.

Erotizm Ölüyor

Terapist ve Yazar Esther Perele göre, cinsel sorunlar her zaman ilişkisel sorunların sonucu olmuyor.İlişkilerde ki bağlılık ve bireysel özgürlük arasında ki dengenin önemli olduğunu vurgulayan Perel, terk edilme korkusuyla kapana kısılmış hissinin ilişkilerde erotizmi öldürdüğü görüşünde.

Güç Kafa Karıştırıyor

Erkekler olarak hem birbirimize hem de kadınlara nasıl davranmamız gerektiği konusundaki kuralları çabuk öğrendiğimiz bir kültürde yaşıyoruz diyen Terapist Ged Smith ise Bu kuralların çiğnenmesi sadece erkekler tarafından değil, kadınlar tarafından da sert tepkiyle karşılanıyor. Kadınlarında dinden alışverişe,görüntülerinden eğitimlerine kadar onları kendi yerlerinde tutan kuralları var. Ataerkillik her ne kadar toplumumuzda baskın olsa da güç kavramı erkeklerin kafasını karıştıran bir illüzyon. Erkekler nasıl bir baba ya da eşleri için nasıl bir koruyucu olacakları sorusuna cevap arıyor dedi. Psikiyatr Carlos Sluz ki ise aile kavramının esnek bir sistem olduğunu belirterek, Yeni aile formu tanımları, alışkanlıklarımızı ve önyargılarımızı zorluyor? dedi.

Türkiye Aile Terapisine Alıştı

Türkiyede özellikle aile ve evlilik, çift terapisinin giderek önem kazandığını söyledi.Çiftlerin terapiye gelişleri, öncesine göre çok daha kabullü, olağan ve verimli olmakta. Artık kişiler, aile ve ilişkilerinde bir problem, aksaklık ve iyi olmayış söz konusu olduğunda, bir uzman arayışına çok daha çabuk yönelebilmektedirler dedi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Psikoterapi ve Danışmanlık Görselleri

Psikolojik danışmanlık ve psikoterapi ile ilgili çeşitli görseller ile ilgili danışmanlık çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum