Anasayfa / Aile / Evlilik / Evlilik ve Aile Danışmanlığının Tarihi ve Bazı Anahtar Kavramlar

Evlilik ve Aile Danışmanlığının Tarihi ve Bazı Anahtar Kavramlar

Aile danışmanlığı 2. Dünya Savaşı ‘ndan sonra hızlı bir gelişme göstermiştir. Aile dinamikleri hakkında ilk çalışan kişi Freud olurken,ilk kez ayrıntılı inceleyen Alfred Adler’dir.1950-1959 yılları arasında aile danışmanlığı alanında etkili olan liderlerden bazıları Nathan Ackerman, Gregory Bateson, Murray Bowen ve Cari Whitaker’dir.

1960-1969 yılları arasında aile danışmanlığında çok hızlı bir gelişme görülürken birçok teori ve kavramlar ortaya çıkmıştır. Bu on yılda özellikle Jay Haley, Salvador Mimıchin, Virginia Satir, Cari Whitaker, Murray Bowen ve Nathan Ackerman ‘in etkili olmuştur. 1970-1979 yılları arasında iki büyük dernek (The American Association For Marriage And Family Therapy ve American Family Therapy Association) kurulmuştur.

1974 ‘de ilk dergi çıkarılmaya başlamıştır. 1970? lerin başında Avrupa ‘da da özellikle İngiltere ve İtalya’da aile danışmanlığı ile ilgili çalışmalar hız kazanmaya başlamıştı. 1980’li yıllarda özellikle bayan araştırmacılar çalışmalarını yoğunlaştırırken; 1990’ larda birçok yeni teori ortaya çıkmıştır.

Danışmanlık Alanının Gelişmesinde Rol Oynayan Bazı Anahtar Kavramlar

Evlilik ve aile danışmanlığı sonra 60 yıldır gelişmekte olan bir alandır. Alanın gelişmesinde rol oynayan bazı anahtar kavramları Goldenberg ve Goldenberg (1991) şu şekilde sıralamıştır.

Psikoanaliz: Nathan Ackerman ailelerle çalışmış ve Freud?un kavramlarını aile danışması alanına uyarlamıştır. Ondan önce psikoanaliz bireyler üzerinde çalışmaktaydı.

Genel Sistemler Teorisi: Ludwig Von Bertalanfy genel sistemler teorisini 1940’larda geliştirmiştir. Bu teorinin evlilik ve aile danışmasına önemli bir temel sağladığı söylenebilir.

Şizofreni ile İlgili Yapılan Araştırmalar: 1940’lara kadar aile dinamiği ve şizofreni arasındaki ilişkiyi saptamak üzere birçok araştırma yapılmıştır. Aile dinamiği ile şizofreni arasında tam bir ilişki bulunamamış olmasına rağmen, bu çalışmalar aile danışmasının yeterli bir tedavi modeli olduğuna dikkati çekmiştir.

Evlilik Danışması ve Çocuk Rehberliği: Evlilik danışması ve çocuk rehberliği, problemin hem bireyin kendi içinde hem de kişiler arası ilişkilerden kaynaklandığını göstermesi açısından ilk danışma yaklaşımlarını temsil etmektedir. Kişiler arası yaklaşımın kabul edilmesi, danışmanların anne-baba ve çocukla veya karı-koca ile aynı danışma oturumlarında birlikte olma gereğini ortaya koymuştur.

Grup Danışması: Morino 1940’larda, grupla psikolojik danışmanın danışma sürecindeki yerini araştırmıştır.Grupla danışmadaki bu gelişme evlilik ve aile danışmanlığının gelişmesine katkısı olmuştur.Örneğin, evlilik ve aile danışmanlarının grup liderliği becerilerini nasıl kullanacaklarını, aile üyelerinin etkileşimini anlamak için grup sürecinin ne olduğunu, aileyi değiştirmek için grubun neler içereceği gibi konularda alana katkısı olmuştur.

Aile Yapısı Değişiklikleri: Geleneksel aile yapılarının bozulması ve çok değişik aile yapılarının çoğalması aile ve evlilik danışmasının gelişimine etken olmuştur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Ne Kadar Güvenli?

Bilişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler sanal ortamdaki güven sorununu da beraberinde getirdi. En basitinden Faceb**k gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir