Anasayfa » Aile » Evlilik » Evlilik Korkusu Çiftleri Mutsuz Ediyor

Evlilik Korkusu Çiftleri Mutsuz Ediyor

Evlilik korkusu, mutlu bir beraberliği olan tüm çiftleri derinden etkileyen ve bir çok çifti ayrılığa dahi götüren önemli ve ciddi bir korkudur. Beraberliklerini evlilik ile perçinlemek isteyen tüm çiftlerin önündeki bu evlilik korkusu engeli aşılmadığı takdirde ise çiftler ciddi sorunlar yaşayabilmekte veya ilişkileri tamamen bitebilmektedir. 

Evlilik Korkusu Çiftleri Mutsuz Ediyor

Evlilik korkusu çiftleri en başta mutsuz etmektedir. Çiftlerin gelecek planları yapmalarını engellemekte, ileriye dönük sağlıklı bir aile sistemi kurmalarını engellemektedir. Erkek veya kadın çiftlerin her ikisinin de kendilerine göre evlilikten korkmaları için bazı nedenleri bulunmaktadır. Örneğin evlilik korkusu yaşayan erkeklerin aklına gelen ilk şey özgürlüklerini kaybedecekleri ve bağlanma korkusudur. Erkekler bu dönemde bekar hayatlarında yaptığı hiç bir alışkanlığı yapamayacağını düşünür ve evlilikten kaçar.

Yine evlilik korkusu yaşayan çiftlerin bu korkuya neden olarak gösterdikleri bir diğer önemli gerekçe ise evlilik öncesi alışkanlıkları, giyinme tarzı, ev düzenini vb. gibi unsurları değiştirme zorunluluğunun doğacak olmasıdır.

Sorumluluktan Kaçma

Evlilik korkusu yaşayan çiftlerin bu korkularını besleyen en önemli duygu ise sorumluluk duygusudur. Bir çok kişi evliliğin kendileri üzerinde ekstra sorumluluklar yüklemesinden korkmakta ve bu korkuları onları evlilikten uzaklaştırmaktadır. Bu tarz evlilik korkusu yaşayan kişiler başkalarının sorumluluklarını almak istemez sadece kendilerinden sorumlu olmayı isterler.

Ailelerin Olumsuz Etkisi

Bir çok çift birlikte oldukları kişinin ailesinden hoşlanmadığı ve onlarla uzun süre görüşmek zorunda kalacak olması sebebiyle de evlilikten kaçabilmektedir. Çünkü evliliğin iki kişilik bir ilişki olmadığı bilinmektedir.

Evliliğe Uygun Kişi mi?

Genellikle çiftler birlikte oldukları zaman anlaşabildiklerini ve mutlu olduklarını ifade etse de evlilik kavramı birlikte olmak kavramından farklıdır. O yüzden çiftler her ne kadar birlikteyken mutlu olsalar da evlilik için eşlerini doğru kişi olarak görmediklerinde evlilikten kaçabilmeketedirler.

Evlilik Korkusu Nasıl Aşılır?

Evlilik korkusu yaşayan çiftler öncelikle partnerlerine güvenmeyi öğrenmelidirler. Evliliği bir aşama yada atlatılması gereken bir engel olarak değil hayatın temel akışının bir parçası olarak görmeli ve hayatlarına yön verme aşamasında kendileriyle birlikte yola çıkacak doğru kişi ile aralarındaki temel bir bağ olduğunun farkına varmalıdırlar.

Partnerlerini doğru seçtiklerini düşünmüyorlarsa ilişkilerini sonlandırmayı düşünmeliler.

Evlilik konusunda hem fikir olmadan zamansız ve plansız bir evlilik süreci içine girmemeliler.

Evlilik korkusu yaşayan çiftler gerekiyorsa psikolojik destek almalılar.

Çiftler kendilerine ve partnerlerine güvenmeyi öğrenmeli ve bunun için çaba sarfetmeliler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Evliliğinize Renk Katacak Önemli İpuçları

Çaba harcamadan veya bazı ödünler vermeden mutlu bir evliliğiniz olamaz. Ev işleri, çocuklar veya günlük …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum