Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Eğitsel Rehberlik » Evde Çocuğumuzun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Evde Çocuğumuzun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Çalışma ortamının belirli özelliklere sahip olması, öğrenmeyi kolaylaştıracağından bu ortamın oluşturulmasında belli fiziksel şartların gerçekleştirilmiş olması önemlidir.

Eğer şartlar uygun ise, çalışma odası özel olarak döşenmelidir. Çalışma masası camın hemen yanında olmamalıdır. Böylece ders çalışırken çocuğunuzun yazın sıcaktan kışın soğuktan etkilenmesi önlenmiş olacaktır.

Çalışma masasının üzerinde gereksiz resim ve eşyalar bulunmamalıdır. Masanın üzerinde çalışmaya başlamadan önce çalışma sırasında gerekecek her türlü malzemenin el altında bulundurulması son derece önemlidir.

Böylece çalışma başladıktan sonra ders başından kalkmayı gerektirecek kopmalar önlenmiş olur.Sandalye çalışma odası için koltuktan daha uygun bir eşyadır; çünkü koltuk fazla gevşemeye yol açarak öğrenmeyi güçleştirir.

Çalışma odası sessiz olmalıdır. Her ne kadar bazı öğrenciler müzik dinlerken daha rahat çalışabildiklerini söyleseler de, bilinen gerçek şudur: Ders çalışırken müzik dinlemek dikkati dağıtır. Çalışma odası iyi havalandırılmalıdır; çünkü havadaki oksijen miktarının azalması gerginliğe yol açar ve bu durum da baş ağrısı gibi öğrenmeyi güçleştiren birçok etkinin doğmasına neden olur.

Çalışma odasını kendi istedikleri şekilde düzenlemeleri en doğal haklarıdır.Ancak duvarlardaki resim, afiş posterler öğrencinizin zevkini, özlemlerini ve iç dünyasını yansıtan öğeler olduğundan kafasını kaldırdığı anda onu alıp hayal dünyasına götürür ve dersten kopmasına neden olur; bu durumda değerli zamanının tükenmesine yol açar.

Bu nedenle çalışılan ortam bireye mümkün olduğunca az çağrışım yaptıracak şekilde düzenlenmelidir.Her öğrencinin bir çalışma odası olmayabilir. Bunun için de evin uygun bir köşesi çalışma köşesi olarak belirlenmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuğumuz Ders Çalışırken Dikkatini Toplayamadığını İfade Ediyor. Ne Yapabiliriz?

Verimli bir çalışma için dikkatin çalışılan konu üzerinde toplanması önemlidir. İstek ve çaba gösterildiği takdirde …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: