Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Eğitsel Rehberlik » Etkin ve Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Etkin ve Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Kendinize Uygun Hedefler Belirleyin; Hedeflerinizin belirli olması enerjinizin ve zamanınızın etkili kullanılmasını sağlar. Ders çalışmaya başlamadan önce çalışacağınız süreyi, konuyu, çalışmanın amacı ve anlamı üzerine düşünün, hedefler saptayın.

Derslere Düzenli Olarak Katılın; Özellikle bazı derslere girmemek ve arkadaşlardan alınan notlarla çalışmak yanıltıcı olabilir. Derslere katılarak, not tutarak, anlamadığınız konuları sorarak öğrenmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Öğrenilen Konuyu Tekrar Edin; İnsanlar en iyi öğrenme tarzlarıyla tamamen öğrendikleri bir konunun bile bir süre sonra önemli bir bölümünü hatırlamayabilirler. Çünkü öğrenilen tüm bilginin geçici hafızadan ana hafızaya düzenli bir şekilde alınması gerekir. Gün içinde öğrendiğiniz konunun kısa süreli de olsa tekrarı unutmayı engeller. Tekrarı;yazarak,okuyarak,göz gezdirerek,soru çözerek,uygulayarak o dersin özelliğine ve kendinize has öğrenme tarzınıza göre yapabilirsiniz.Düzenli tekrarların yapılması sınav öncesi hazırlığı daha da kolay hale getirecektir.

Ders Çalışırken Mola Vermeyi Unutmayın; Her insanın dikkat toplama süresi farklıdır. Dikkatinizi yoğunlaştıramadığınızı fark ettiğiniz zaman kendinizi zorlamak yerine mola vererek zihninizin dinlenmesine yardımcı olun. Temiz hava almak, oda içinde dolaşmak iyi gelebilir. Çalışmadan önce yeteri kadar dinlenin. Önemli yerlere işaretler koyun. Zor parçaları bölümlere ayırın.

Ders Çalışma Ortamınızın Düzenli Olmasına Gayret Edin; Verimli çalıştığınız ortamı belirleyin ve bunu alışkanlığa dönüştürüp çalışma ortamınızı düzenleyin. Böylece dikkatinizin dağılmasını engelleyebilirsiniz.

Başarılı Bulduğunuz Kişileri Rehber Alın; Çevrenizde başarılı bulduğunuz kişilerin yaşantılarına dikkat ederek ipuçları bulabilirsiniz. Unutmayın rehber aldığınız davranış size, yapınıza uyuyorsa kalıcı olacaktır.

Sosyal Yaşantınızı ve Kişisel Becerilerinizi Geliştirin; Başarılı olmak sadece çalışmak demek değildir.Hobilerinize zaman ayırmak kişisel gelişiminizin yanında zihninizin dinlenmesi içinde gereklidir. Güçlü ilişkiler ise kendinize olan güvenin artmasına yardımcı olacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Verimli Ders Çalışma İçin Öğrencilere Öneriler

HP, ünlü eğitim uzmanı Prof. Sarah Moore ile yaptığı işbirliği sonucunda sınavlara hazırlanan öğrenciler ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir