Anasayfa / Psikoloji / Erkek ve Kadın Beyni Arasındaki Farklar

Erkek ve Kadın Beyni Arasındaki Farklar

ABD Ulusal Bilimler Akademisi kadınlarda iki beyin yarım küresi arasında iletişimin, erkeklerde ise yarım kürelerin kendi içerisindeki iletişim daha fazla olduğunu bildirdi. Bu anatomik farklılığın, kadın ve erkekler arasında sık belirtilen değişik özellikleri açıklayabileceği ifade edildi.

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, ABD?nin Pensilvanya Üniversitesi?nden araştırmacı Madhura Ingalhalikar ve grubu, beyin içi bağlantıları difüzyon tensör görüntüleme adı verilen bir yöntemle incelediğini aktardı. Ulusal Bilimler Akademisi yayınlanan ‘PNAS Dergisi’ araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Araştırmada, 8- 22 yaş arasındaki yaklaşık 1000 kişinin beyni incelenirken, araştırmacılar değerlendirme için beyni 95 alt kategoriye ayırdı.

Araştırmada beyin yapılarından dolayı erkeklerin algılarını daha koordine ederek eyleme dökerken, kadınlar analitik ve sezgisel bilgileri daha iyi bir araya getirdiği ifade edildi. Bu metotla su moleküllerinin sinir lifleri üzerindeki hareketlerinin gözlemlenebildiği açıklandı.

Erkek ve Kadın Beyni Arasındaki Farklar

Araştırmada erkek beyninde, beyin yarımkürelerin kendi içindeki iletişimi daha fazla olduğu bunun sonucunda her bir alt kategorinin diğer alt kategorilerle birçok bağlantı kurabildiği görüldü. Erkeklerde kısa mesafeli daha çok bağlantı varken, araştırmacılar kadın beyninde, özellikle iki beyin yarımküresi arasında,daha uzun sinir bağlantıları olduğunu sonucuna vardı. Bu durum beyincikte ise tam tersi çıktı.Erkeklerde yarımküreler arasında daha çok iletişim varken, kadınlarda yarımküre içi bağlantı daha fazla. Araştırma, cinsiyetler arasındaki farklılıkların yaşlılığa doğru daha çok arttığını ortaya koydu.

Kadınların Görsel Hafızası Daha İyi

Daha fazla deneğin katıldığı eski bir davranış araştırmasına göre kadınlar kelime ve yüzleri daha iyi fark edebilirken, erkeklerden daha fazla dikkatliler ve daha iyi sosyal anlama yeteneğine sahip olduğu görüldü. Buna karşılık erkekler mekansal bilgileri daha iyi kavrarken, hareketlerini daha iyi yönetebildiği açıklandı. Araştırmacılar beyin bağlantılarında gözlemlenen bu farklılıkların, bu değişik davranışlarla uyumlu olduğunu vurguladı.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Beyninizin de Detoksa İhtiyacı Var

Beyin yorgunluğu, beynin işleyişinin aksaması gibi durumlar, kişilerin özel ve iş yaşamlarında sıkıntılar yaşamasına neden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir