Anasayfa / Genel / Erkek Üreme Organları

Erkek Üreme Organları

Kamış, Penis

Cinsel ilişkide ve idrar yapmada kullanılan erkeklik organıdır. Baş kısmı cinsel uyarılmaya karşı en hassas kısmıdır.

Hayalar Husye, Testis

İki tanedir. Bir tane olsa bile yeterlidir. Deri torbalarının içerisinde yer alır. Böylece tohum hücrelerinin vücut ısısından daha düşük bir sıcaklıkta sağlıklı üretilmesi sağlanır. Birinin diğerinden daha aşağıda durması normaldir. Erkeklik hormonu ve tohum hücrelerini artırır.

Tohum Kanalları

Testislerdeki olgunlaşmış tohum hücrelerini meni keselerine taşıyan kanallardır. Her testisten bir tane çıkar ve kendi tarafındaki meni kesesine açılır. Bu kanal kapatıldığı zaman (Vazektomi) dölleyebilme özelliği kaybolur; ancak cinsel isteklilik ve güç değişmez.

Tohum Keseleri

Testislerden gelen tohum hücrelerinin içinde toplandığı kese biçiminde iki organdır. Tohum hücrelerinin hareketliliğini artıran meni sıvısının bir kısmı burada üretilir.

Erbezi (prostat)

İdrar torbasını hemen altında yer alanyuvarlak bir organdır. İçinden meni keselerinden gelen tohum kanalları ve idrar torbasından gelen idrar kanalı geçer. Meni sıvısının büyük kısmı burada üretilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Gerdek Gecesinde Erkek Kadından Ne Bekler

Evli çiftlerin genellikle heyecan ve korku gibi nedenlerden dolayı gerdek gecesinde çoğunlukla birlikte olamamaktadırlar. Peki, erkekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir