Anasayfa / Aile / İlişkiler / Erkek, Kendisine Benzeyen Kadını Beğeniyor

Erkek, Kendisine Benzeyen Kadını Beğeniyor

Bilim adamlarının  yaptığı araştırma, erkeklerin göz rengi ya da çenede gamze olup olmaması gibi  bazı özellikleri paylaştıkları kadınları daha fazla tercih ettiklerini gösterdi.

Bilim adamları 100 kadar katılımcıya bilgisayar ortamında bazı  değişiklikler yapılan fotoğraflar gösterdi ve çekici bulduklarını ayırmalarını  istedi. İncelemeden sonra erkeklerin çoğunun kendileriyle aynı saç ve göz  rengine, aynı incelikte dudaklara sahip kadınları çekici buldukları, hatta  çenesinde gamze olan erkeklerin, çenesinde gamze olan kadınları tercih ettikleri  görüldü.

En az bir çocuğu olan 155 çiftin katıldığı araştırmada da benzer sonuçlar  çıktı. PLOS One dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Jeanne  Bovet, sosyal ortamlarda karşılaşma ihtimalinin fazla olması nedeniyle kişilerin  kendi çevrelerinden eş bulduklarının, dolayısıyla sosyal olarak da benzer  kişilere yakınlık hissedildiğinin  daha önce kanıtlandığını belirtti.

Bovet, kadınların da yüzleri kendilerine benzeyen erkekleri çekici  bulabileceğini belirterek, daha önce yapılan araştırmaların erkeklerin fiziki  özelliklere kadınlardan daha fazla önem verdiğini, kadınların ise daha çok,  erkeklerin kişiliğine ve sosyal statüsüne dikkat ettiğini gösterdiğini ifade  etti.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sevgililerin Kalbi Aynı Hızda Atıyor

ABDdeki California Üniversitesinden Psikolog Emilio Ferrer ve ekibinin,  romantik ilişkisi olan 32 çiftle yaptığı bir dizi araştırma, sevgililerin kalp  atış hızının ve soluk …

3 Yorumlar

  1. Tolga Tepe

    Kim sevmez ki gerçi bazen sıkıcı olabiliyor

  2. Çok şaşırtıcı bir bilgi değil bence

  3. Cihan Hallaç

    Bu durumun her zaman böyle olmadığını düşünsemd e hak vermiyorum değil,zira insan kendisine benzeyen biriyle daha çok anlaşıyor.Tabi orada gizem eksik kalıyor ama yapacak bişey yok zira ideal aşkı bulmak çok zor 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir