Anasayfa » Genel » Erkek Cinselliği İle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Erkek Cinselliği İle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Sertleşme (Kalkma,Ereksiyon) Nedir?

Sertleşme, beyinden gelen emirlerle süngerimsi yapının daha fazla kanla dolmaya başlamasıyla penisin giderek kalınlaşması, uzaması ve sertleşmesidir. Sertleşme için her zaman cinsel düşüncelerin veya uyarıların olması gerekmez. Buluğ çağından küçük çocuklarda da fiziksel nedenlerle sertleşme olabilir. Uyku sırasında ve sabahleyin sertleşme olması normaldir.

Tohum Hücresi (Sperm) Nedir?

Sperm erkek tohum hücresine verilen isimdir. Testislerde her gün milyonlarca üretilir. Spermlerin her biri çok küçüktür. Meni kanalları vasıtasıyla meni keseciklerine ve prostata ulaşır. Burada üretilen sıvılarla karışır. Kadının yumurta hücresini dölleyerek gebeliğin oluşmasını sağlar.

Ersuyu (Semen, Meni, Atmık) Nedir?

Sperm ve meni sıvısının karışımına meni adı verilir. Beyazımsı, yapışkan ve kendisine has kokusu olan sıvıdır. Boşalma ile dışarı atılan meninin içerisinde yaklaşık 300 milyon adet sperm bulunur. Bunların sadece bir tanesi kadının yumurtasını dölleyebilir.

Boşalma (Ejakulasyon) Nedir?

Erkeklerde penisin sertleşmeye başlaması daha küçük yaşlarda mümkündür. Boşalma ise üreme sistemi sperm ve meni sıvısını üretebilecek olgunluğa ulaştıktan sonra başlar. İlk boşalma 13 yaş ile 17 yaş arasında gerçekleşir. Ömür boyu devam edebilir. Uyku sırasında yaşanan boşalmalar buluğ çağında başlar.Bu olay üreme sisteminin sperm ve meni sıvısı üretmeye başlamasına vücudun uyum göstermeye başladığını gösterir. Gece boşalması bazı erkeklerde sık olabilir; bazılarında ise hiç olmayabilir.

Boşalma Nedir?

Erkekte penis hazneye girdikten 2-3 dakika sonra boşalma ve orgazmın gerçekleşmesi normaldir. Kadınlarda ise orgazma ulaşmak için gereken süre genellikle erkeklerinkinden daha uzundur.

Erken Boşalma Nedir?

Boşalmanın penis hazneye girdikten sonra cinsel tepkileri normal olan bir eşi tatmin edemeden olması veya kişinin isteğinden önce olmasına erken boşalma denir. Hemen her erkek hayatının bir bölümünde bu sorunla karşılaşabilir. Günah işleme veya suçluluk duygusu, hastalık kapma, gebe bırakma, başkası tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu; aşırı isteğin verdiği gerginlik gibi sıkıntılar erken boşalmaya yol açabilir. Bazen prostat iltihapları veya sinirsel yolları etkileyen hastalıklar da yol oynar.Erken boşalma eşlerin biri veya her ikisi için de cinsel sorun halini alırsa tedavisi gerekir.

Cinsel Birleşmede Penis Boyu Önemli midir?

Ergenliğe ulaşmış bir erkeğin penisinin ortalama uzunluğu sertleşme olmayan durumda 5-9 cm, sertleşme halinde ise ortalama 14-16 cm dir.Bununla birlikte penisin büyüklüğü kişiden kişiye farklılık gösterebilir.11-18 cm penis boyu normal kabul edilir. Kadında doğurganlığın, döllenmenin olabilmesi için erkeğin spermlerinin kadın haznesine ulaşabilmesi gerekmektedir, bunun için de 10 cm ve üzerindeki penis boyu yeterlidir. Normalden daha uzun bir penis cinsel ilişki sırasında kadına zevk yerine acı verebilir.Bu nedenle sanılanın aksine uzun (büyük) penis, iyi bir cinsel ilişki için ideal değildir.

Ancak normalden daha küçük penislerde cinsel ilişki sırasında doyumsuzluğa ve çeşitli ruhsal sorunlara yol açabilir. Penisin boyu cinsel birleşme için önemli olmakla birlikte mutlu bir cinsel yaşam için tek başına yeterli değildir. Piyasada satılan penis büyüttüğü iddia edilen vakum pompaları veya benzeri yöntemlerin hiçbir faydası yoktur.Penisi büyüttüğü iddia edilen vakum pompaları, penis sertleştiğinde içindeki kanı tutan kapakçıklara ters basınç yolu ile zarar vermekte ve sertleşme problemlerinin gelişmesine neden olabilmektedir, bu yüzden zararlıdır.

Üreme Organlarının sağlığı için nelere dikkat edilebilir?

İç çamaşırları sık sık değiştirilmelidir. Üreme organları kuru ve temiz tutulur. Testislerin şeklinde ve büyüklüğünde her hangi bir düzensizlik olup olmadığına dikkat edilir. Cinsel ilişkiden önce banyo yapılarak hem vücudun hem de dış üreme organlarının temiz olması sağlanır. Banyo yapma fırsatı yoksa en azından dış üreme organları temiz su ve sabunla yıkanır.

İlk ilişkide (İlk gecede) erkeğe düşen rol nedir?

Sorunsuz bir ilişki için erkek, eşinin cinsel ilişkiyi isteyip istemediğini anlamalı, kadının kendisinden farklı doğasını kabul etmeli, bir kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurmalıdır. Kadının gevşemesi ve rahatlaması için anlayışlı ve sabırlı olmalıdır. Erkek ilk ilişkide zorlayıcı davranışlardan kaçınmalıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Kadınlar Cazibelerini Nasıl Arttırabilir

Erkeklerin bu konuda ne düşündüğünü duymak hem şaşırtacak,hem de kendinize güveninizi arttıracak. İşte işinize yarayacak …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum