Anasayfa / Pedagoji / Çocuk Gelişimi / Erikson’nun 3-6 Yaş Girişkenliğe Karşı Suçluluk Teorisi

Erikson’nun 3-6 Yaş Girişkenliğe Karşı Suçluluk Teorisi

Çocuk 3-4 yaşlarında beden ve kişilik bakımından hızla büyümektedir.Artık sanki bir yetişkin gibi daha sevecen ve rahat;düşüncesinde daha parlak;hareketlerinde daha canlı ve etkindir.Yürüme ve konuşma becerilerine tamamen sahip olması sebebiyle akranlarıyla ilişki kurmaya başlamıştır.Çocuk artık büyüklerin dünyasını oluşturan alanlara girmeye başlar.Gitgide daha fazla toplumsal yönelimli olmaktadır. Merak duygusu ve araştırmacılık kendisini gösterir.

Kendisinin diğerlerinden ayrı bir varlık, bir kişi olduğunu fark eden çocuk, şimdi kendini tanımlamaya çabalamaktadır. Bu çaba içindeki çocuk, büyük ve güçlü olarak gördüğü anne ve babası gibi olmak ister.Anne ve babasının sevgisini sürdürebilmek amacıyla olumlu özellikleri benimser.Kendi cinsiyetine göre anne veya babasıyla özdeşim yapar.

Sağlıklı bir özdeşim için anne, baba ve çocuk arasında sevgi ve güven bağının bulunması gerekir. Merak duygusu ile araştırma önce evden başlar ve cinsel bir ilgi halinde karşı cinsten ebeveyne yönelir. Bu yaşlarda çocukların bu doğal tutumları anne ve babaları tarafından öfke ile karşılanabilir.Hâlbuki karşı cinsten ebeveyne karşı gelişen bu romantik sevgi gelişmekte olan kız ve erkek kimliğinin doğal bir sonucudur.

Bu durumda tepki göstermek, azarlamak çocukta suçluluk duygusuna sebep olabilir. Buna sebep olmamak için girişimlerinin ve merakının belli ölçüde hoş karşılanması gerekir. Dönemin sonuna doğru bu arzu hayal kırıklığı ile bastırılır, yerine kendisinin anne, baba olma arzusu ortaya çıkar. Bu arzuyu özellikle evcilik oyunlarında görmek mümkündür.

Erikson’un teorisine göre bu dönemde çocukların temel gelişim çatışması girişkenliğe karşı suçluluktur.Çocuğun kendini tanıma çabası ve merak duyması sayesinde girişkenlik kazanılır.Bu dönemde davranışları ve araştırıcılığı çok fazla eleştirilen, ceza, korkutma, aşırı suçlama gibi yöntemlerle engellenen çocuk, girişkenlik yerine suçluluk duygusu geliştirecek, ileride de girişimlerinden suçluluk duymaya meyilli olacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir