Anasayfa / Pedagoji / Çocuk Gelişimi / Erikson’nun 0-2 Yaş Güvene Karşı Güvensizlik Dönemi

Erikson’nun 0-2 Yaş Güvene Karşı Güvensizlik Dönemi

Yeni doğan bebek yaşayabilmek için başkalarına bağımlı ve muhtaçtır. İlk ilişkisini annesi ya da annelik görevini yerine getiren kişi ile kurar.İhtiyaçlarının bekletilmeden karşılanmasını ister. Bu dönemde, bebeğin kendisine ve çevresine güven duygusunun gelişip gelişmeyeceği belirlenir.

Anne, bebeğine karşı sevgi dolu ise ve bebeğinin ihtiyaçlarını bir süreklilik, tutarlılık ve aynılık içinde karşılıyorsa bebeğin temel güven duygusu gelişecektir. Erikson ilk yıl sırasında bebeklerin ya anne-babalarına, kendilerine ve çevrelerine karşı bir güven duygusu geliştirdiklerini ya da güvensizlik duygusundan kaynaklanan bir bunalımla karşılaştıklarını varsaymış, bu nedenle de bu döneme Güvene Karşı Güvensizlik adını vermiştir.

Fiziksel bakımın yanında sevgi ve duygusal yakınlık gören bebek, Ben bakılmaya değerim duygusunu geliştirecektir. Sevildiği, bakılacağı, terk edilmeyeceğine dair çevresine güven duyan bebek, ileride de kendisine güven duyan bir kişi haline gelebilecektir.

Bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının yeterli şekilde karşılanmaması halindeyse bebekte güvensizlik duygusu gelişecektir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Erikson’a Göre Çocukların Psikososyal Gelişimi ve Özellikleri

Erikson’a göre kişiliğin gelişimi doğumdan ölüme kadar sekiz evrede gelişir. Çocuğun kişilik gelişimini belirleyen ise …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir